Na marginesie społeczeństwa…

W ramach Festiwalu Filmu Środkowoeuropejskiego „CinEst” w Luksemburgu, od 5 do 23 października prezentowana jest wystawa fotograficzna „Na marginesie społeczeństwa”, w której biorą udział fotograficy z Czech, Polski, Słowacji i Węgier, m.in. Damian Chrobak, Arkadiusz Gola, Adam Lach, Rajmund Rajchel, Jindřich Štreit, Tamas Zador, Matúš Zajac.

 

W_polowie_drogi_chlopcy.jpg„W połowie drogi…” fot. Marek Maliszewski/4lomza.pl

 

Główną ideą, która przyświeca wystawie jest prezentacja uniwersalnego problemu związanego z marginalizacją jednostek i grup społecznych. Projekty wybranych fotografów dotykają ważkich tematów, takich jak: narkomani, odosobnieni w tkance miejskiej, uchodźcy, mniejszości narodowe, bezrobotni, niepełnosprawni umysłowo, dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Ukazując szerokie spektrum oraz różnorodne podejście do tego zagadnienia marginalizacji, wystawa umożliwia widzom konfrontację problemów wykluczenia oraz samowykluczenia.

 

W skład wystawy wchodzi również reportaż fotograficzny Marka Maliszewskiego poruszający tematykę czeczeńskich uchodźców mieszkających w Łomży. Zdjęcia zostały wykonane w ramach projektu prowadzonego przez Fundacje „Ocalenie”, realizowanego ze środków Fundacji Batorego w ramach programu „Demokracja w Działaniu”. Zdjęcia można było obejrzeć w kwietniu tego roku, na zorganizowanej w Łomży przez Fundację „Ocalenie” wystawie „W połowie drogi…”. Głównym celem, jaki przyświecał organizatorom, było przybliżenie sytuacji życiowej oraz zaprezentowanie osobistych doświadczeń bohaterów mieszkańcom miasta.

 

W_polowie_drogi„W połowie drogi…” fot. Marek Maliszewski/4lomza.pl

Zależało nam na tym, by łomżanie poznali historie ludzi, którzy stali się ich nowymi sąsiadami, kolegami ze szkoły, współuczestnikami zabaw – tłumaczą organizatorzy. Projektowi przyświecała idea pokazania, że uchodźcy nie są anonimową ani jednolitą grupą, lecz stanowią społeczność, na którą składają się rozmaite doświadczenia konkretnych osób, osobiste historie i poglądy. Środowisko i postrzeganie uchodźców przez społeczeństwo polskie najlepiej scharakteryzował jeden z Czeczenów:

 

W_polowie_drogi_Zeina„W połowie drogi…” fot. Marek Maliszewski/4lomza.pl

 

Są u nas ludzie dobrzy, źli, kobiety, mężczyźni i dzieci. Osoby z wyższym wykształceniem i mający za sobą podstawową edukację. Nie wrzucajcie więc nas wszystkich do jednego worka z napisem „Czeczen”.

 

Zdjęcia przedstawiają osoby, które często łączy jedynie to, że zmuszone zostały do opuszczenia swojej ojczyzny i zamieszkania w Łomży. Niejako mimo woli, nasze miasto stało się dla nich drugim domem. „W połowie drogi…” dokumentuje stan niepewności, w jakiej stale żyją uchodźcy, którzy nie wiedzą, co przyniesie kolejny dzień. Pokazuje także, że dla każdego z nich cel drogi jest różny: jedni podejmują próby zalegalizowania pobytu w Polsce, inni dążą do zamieszkania z rodziną na zachodzie Europy, jeszcze inni pragną ułożyć sobie życie tutaj, w Łomży. Fotograf poznaje środowisko emigrantów od wewnątrz, fotografuje ich życie codzienne. Dostrzega w nich zwykłych ludzi, chociaż ich problemy są może trochę inne od naszych.

 

Pozostałe fotografie Marka Maliczewskiego na www.wpolowiedrogi.org.pl

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie organizatorów.

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Żeby jedzenie już nigdy nie odjechało
Najwięcej jest ich w okolicach Pałacu Kultury i Nauki. Przyciągają...
10 zdań, po których poznasz studenta UW

Ho a hi egh! – mówi człowiek pierwotny do człowieka...

15 premier podczas Tygodnia Kina Hiszpańskiego
Znane są już wszystkie tytuły tegorocznej edycji festiwalu. Oprócz repertuaru...
Rentgen na rowerze
Kopernik znowu w akcji, a to za sprawą Marii Skłodowskiej...