Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

Kim jest inny? Spotkanie z Agnieszką Rayss

Zapraszamy na czwarte spotkanie w ramach projektu „Warszawskie spotkania z fotografią dokumentalną”, które odbędzie się w poniedziałek, 10 października o godz. 18:00. Gościem klubokawiarni Chłodna 25 będzie Agnieszka Rayss z kolektywu fotograficznego Sputnik Photos.

Odmieńcy, dzikusy i normalni – kim jest inny? Fotografia dokumentalna od Diane Arbus do polskich nowych dokumentalistów. To będzie tematem spotkania z udziałem Agnieszki Rayss. Moderatorem będzie Andrzej Zygmuntowicz – szef Rady Artystycznej ZPAF i Akademii fotoreportażu, w ramach projektu „Warszawskie spotkania z fotografią dokumentalną”. To cykl 6 spotkań z wybitnymi polskimi fotoreporterami, realizowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego, działającą przy Instytucie Dziennikarstwa UW.

Kolejne spotkania odbędą się w klubokawiarni Chłodna 25 o godz. 18:00:

  • 7 listopada – Jan Brykczyński, „Zmodyfikowane obrazy rzeczywistości”

  • 5 grudnia – Włodzimierz Krzemiński, „Czy te zdjęcia mogą kłamać”

earth bleeds water (16).jpg

Dotychczas w ramach projektu odbyły się spotkania z Filipem Ćwikiem, Maćkiem Nabrdalikiem i Maćkiem Jeziorkiem. Na wszystkie spotkania jest wstęp wolny. Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu m. st. Warszawy w ramach projektu „Warszawskie spotkania z fotografią dokumentalną – człowiek zanurzony w rzeczywistości”.

Agnieszka Rayss, fotograf, wolny strzelec. Zajmuje się fotografią dokumentalną. Skończyła historię sztuki na UJ, fotografii uczyła się w studium ZPAF (1999-2000) i Laboratorium Reportażu. Współzałożycielka Międzynarodowego Stowarzyszenia Fotoreporterów Sputnik Photos (www.sputnikphotos.com). Interesuje ją, w jaki sposób kraje postkomunistyczne dążą do zachodnich wzorców i popkulturowe przejawy transformacji. Publikowała w takich pismach jak Polityka, Rzeczpospolita, Przekrój.  Obecnie pracuje nad projektem „American Dream” (o przemianach kulturowych w krajach Europy Środkowo Wschodniej), na który otrzymała grant z Funduszu Wyszehradzkiego (album planowany na 2010 rok). Wraz ze stowarzyszeniem Sputnik Photos kończy prace nad projektem „Ukraińska podróż” nt. współczesnej Ukrainy. Laureatka nagród w konkursach, m.in. Newsreportaż w 2009 (za cykl Piękne Ciała).