Rusza trzecia edycja Warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną. W tym roku będzie 7 gości. Wszystkie spotkania odbędą się w klubie „Powiększenie”. Pierwsze spotkanie z Kubą Dąbrowskim odbędzie się 15 kwietnia, o godz. 18.00, jak zawsze w poniedziałek.
„Każdy kadr to dokument. Nowe sposoby opisywania współczesności” to temat pierwszego spotkania w ramach III edycji Warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną. Kuba Dąbrowski jest dokumentalistą młodego pokolenia odświeżający tematykę i estetykę dokumentu. Autor cyklu tekstów Stopklatka publikowanych w tygodniku „Przekrój” od 2008 roku.
Moderatorem spotkania będzie Andrzej Zygmuntowicz – szef Rady Artystycznej ZPAF i Akademii fotoreportażu. Spotkanie odbędzie się 15 kwietnia, w klubie Powiększenie, przy ul. Nowy Świat 27, o godz. 18.00.
Spotkanie z Kubą Dąbrowskim jest pierwszym w tegorocznej edycji Warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną. Kolejne odbędą się:
- 13 maja – Tomasz Lazar, Ulica jako scena życia współczesnego. Fotoreporter młodego pokolenia, laureat World Press Photo 2012, zwycięzca Grand Press Photo 2012, autor eseju fotograficznego „Teatr życia analizującego zderzenie globalizacji z miejscowymi tradycjami w różnych krajach”.
- 10 czerwca – Tomasz Wiech, Polska jest piękna.
- 9 września – Mikołaj Grynberg, Zapisy osobiste. Niegdyś fotoreporter, dziś portrecista i dokumentalista nieco nostalgiczny, często czerpiący tematy dokumentalne z osobistych doświadczeń.
- 7 października – Chris Niedenthal, O powinnościach fotoreportera, od zapisu zwykłości dnia każdego do momentów przełomowych. Fotoreporter dokumentujący schyłkowe lata okresu gierkowskiego, ożywienie społeczne pierwszej Solidarności, stan wojenny, załamanie z wczesnych lat osiemdziesiątych i odrodzenie ducha z końca lat osiemdziesiątych, nadzieje czasu przejściowego i współczesność.
- 4 listopada – Oiko Petersen, Zobaczyć innego. Dokumentalista młodego pokolenia, autor wystaw Guys. From Poland With Love i Downtown poświęconych szeroko rozumianej inności.
- 9 grudnia Andrzej Wiktor, Między rzeczywistością a inscenizacją, czyli o współczesnym dokumencie. Fotoreporter związany przez lata z dziennikiem Rzeczpospolita, obecnie wolny strzelec zajmujący się dokumentem i portretem; laureat nagród na najważniejszych polskich konkursach fotografii prasowej.
Dotychczas odbyły się dwie edycje Warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną (11 spotkań) z udziałem: Filipa Ćwika, Maćka Nabrdalika, Macieja Jeziorka, Agnieszki Rayss, Jana Brykczyńskiego, Włodzimierzem Krzemińskim, Wojciecha Grzędzińskiego, Przemysława Pokryckiego, Doroty Awiorko-Klimek, Macieja Pisuka i Anny Bedyńskiej.
Partnerem projektu jest klub Powiększenie oraz Centrum Druku i Kopiowania. Patronat medialny objęli: PDF, Akademia fotoreportażu, fotografuj.pl, optyczne.pl, empiktofo.pl.
Projekt jest współfinansowany przez Biuro Kultury m. st. Warszawy.