Pokolenie zrobione w balona

W historii świata było wiele rewolucji – francuska, październikowa, kulturowa, seksualna. Praktycznie każde pokolenie ma własną mała rewolucję, próbuje po swojemu budować świat. Tę przeprowadzoną prze pokolenie obecnych trzydziestolatków, Julia Holewińska nazwała „Rewolucją balonową”

 

Jest to monodram w wykonaniu Katarzyny Marii Zielińskiej, który można obejrzeć w Teatrze Współczesnym. „Rewolucja balonowa” ukazuje losy ludzi urodzonych we wczesnych latach osiemdziesiątych. Zbyt młodych aby zająć intratne stanowiska w przekształcającym się państwie, zbyt starych, aby od małego wychowywać się w kapitalizmie.

Monolog bohaterki wspierany jest rzucanymi przez projektor obrazami oraz muzyką i dźwiękami z offu. Jej wypowiedź to jeden długi ciąg wspomnień, przedstawiany niechronologicznie, z licznymi powtórzeniami i nagłymi zmianami tematu. Nie wywołuje to jednak wrażenia chaosu i zagubienia u widza. Co więcej, dzięki tej konwencji nawet przejęzyczenia i błędy aktorki nie są rażące i mogą wydawać się zamierzone.

Dlaczego „Rewolucja balonowa”? Tytuł ten ma związek zarówno z uwielbianą przez bohaterkę gumą balonowa, jak i z nadmuchiwanymi „balonami” firmy Eros. Zresztą w kulminacyjnym momencie bohaterka mówi, że znajduje się w wielkim balonie, pełnym najróżniejszych obiektów z czasów transformacji. A może chodzi o to, że kapitalizm nie spełnił wszystkich marzeń i obecni trzydziestolatkowie czują się „zrobieni w balona” przez system?

Wspomniane już materiały wizualne stanowią bardzo ważną część spektaklu. Ukazują one zarówno ważne elementy kultury lat dziewięćdziesiątych (jak „Dynastia Carringtonów” czy Kaszpirowski) oraz scenki rodzajowe z epoki. Pojawiają się też zdjęcia czołowych postaci współczesnej sceny politycznej w czasach ich młodości, co nadaje przedstawieniu lekko polityczny charakter.

Spektakl z pewnością najbardziej trafi do pokolenia urodzonego w latach 80-tych, gdyż pozwoli im porównać swoje doświadczenia z historią bohaterki oraz ocenić czy sztuka w odpowiedni sposób przedstawia ich generację. Jednak także osoby nieco starsze i nieco młodsze odnajdą w przedstawieniu jakieś znajome elementy. Spektakl uświadamia też odbiorcom nieubłagany upływ czasu – oto o latach tak jeszcze niedawnych można mówić już jak o odległej, zamkniętej epoce.

 

rewolucja balonowa„Rewolucja balonowa”

Teatr Powszechny (Scena Pracownia)

Reżyseria: Sławomir Batyra

Scenariusz: Julia Holewińsa

Występuje: Katarzyna Maria Zielińska 

Premiera: 27 listopada 2011 roku

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Czeski dokument w Muranowie
Od środy Kino Muranów zaprasza na przegląd „Czeski dokument proszę!”....
Hejt, narodowy sport Polaków

Przez ostatni tydzień można było obserwować internetową falę nienawiści. W...

Politycy nie istnieją, czyli Krasowski obala mity
Jesteś fanem serialu House of Cards? "Po południu" to książka...
Facebookowy gawędziarz

Odważyłbyś się rzucić wszystko i wyjechać do innego kraju? Bez...