piron-guillaume-cRRDzGxqVe8-unsplash

Raport o prawach dziecka w Polsce: nie jest najlepiej



Zgodnie z nowym raportem UNICEF Polska pt. „Prawa dziecka w Polsce 2024”, co czwarte dziecko biorące udział w badaniu uważa, że jego prawa nie są przestrzegane przez nauczycieli. Dodatkowo 40% dzieci zadeklarowało, że nie czuje się szczęśliwe. Badanie zostało przeprowadzone wśród dzieci i młodzieży, a także rodziców oraz nauczycieli.

Raport „Prawa dziecka w Polsce 2024” oparty na badaniu zleconym przez UNICEF Polska, przeprowadzonym przez IBRiS w październiku i listopadzie 2024 roku, analizuje przestrzeganie praw dziecka w różnych aspektach życia. Badanie objęło trzy grupy respondentów: dzieci i młodzież w wieku 12-17 lat, rodziców oraz nauczycieli. Opracowanie porusza kwestie przestrzegania praw dziecka w rodzinie i szkole, edukacji na temat praw dziecka, a także wskazuje na kluczowe wyzwania. Część wyników została porównana z danymi z poprzedniego badania z 2019 roku, co pozwala na ocenę zmian w tej kwestii na przestrzeni lat.

Jednym z głównych wniosków z badania jest pogarszająca się kondycja psychospołeczna dzieci i młodzieży. Aż 40% badanych twierdzi, że nie czuje się szczęśliwe, co stanowi spadek o 16 punktów procentowych w porównaniu do wyników z 2019 roku. Dzieci jako źródła szczęścia wymieniają głównie czas wolny, spotkania z przyjaciółmi i relacje z rodziną.

W opinii dzieci głównym powodem negatywnych doświadczeń jest szkoła – 7 na 10 badanych wskazuje na stres związany z nauką jako najpoważniejszy problem. Zaskakująco, tylko 9% nauczycieli uważa ten stres za kluczowy problem. Z kolei 80% rodziców uważa swoje dzieci za szczęśliwe, choć często zauważają u nich problemy emocjonalne, nie dostrzegając, że dzieci mogą nie odczuwać szczęścia.

„Spora i rosnąca część dzieci i młodzieży nie odczuwa szczęścia, które jest kluczowym elementem ich pomyślnego rozwoju. Wśród problemów, które obniżają ich kondycję psychospołeczną, dominuje stres związany ze szkołą, ale także samotność i trudności w relacjach z rówieśnikami, w tym przemoc ze strony innych dzieci” – zauważa prof. Ewa Jarosz.

Młodsze pokolenie gorzej ocenia przestrzeganie swoich praw w 2024 roku w porównaniu do 2019 roku. Największy regres dotyczy przestrzegania praw przez nauczycieli i szkołę. Zaledwie 38% badanych uważa, że nauczyciele respektują prawa dziecka, co stanowi spadek o 32 punkty procentowe w porównaniu do 2019 roku.

Raport pt. „Prawa dziecka w Polsce 2024” dostępny jest na stronie www.unicef.pl/prawadziecka2024

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
„Kocham to, co lubię” z milionem widzów
Nowe odcinki satyryczno-kulturalnego magazynu Wojciecha Manna nadawanego w TVP oglądało...
O prawdzie w fotografii
W ramach projektu III edycji Warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną,...
TVP zapowiada nowe seriale na wiosnę
Telewizja Polska rozstrzygnęła konkursy na nowe seriale dla TVP1 i...
Łacina na bis, czyli kolejna część „Burdubasty” Stanisława Tekieli

Przy jednych książkach się płacze, inne czyta się z zapartym...