Chris Niedenthal – fotograf komunizmu

Dokumentował najważniejsze wydarzenia w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w latach osiemdziesiątych XX wieku, publikował zdjęcia w amerykańskim „Newsweek’u” i „Time”, za zdjęcie Jánosa Kádára zdobył nagrodę World Press Photo. Jest jednym z najbardziej cenionych polskich fotoreporterów okresu PRL. Chris Niedenthal, bo o nim mowa, był gościem piątego spotkania III edycji Warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną, których moderatorem jest Andrzej Zygmuntowicz.

 

Chris Niedenthal prezentuje swoje okładki w tygodnikach zagranicznych/fot. M. Kaźmierczak

Chris Niedenthal urodził się w 1950 roku w polskiej rodzinie w Londynie. Fotografią interesował się od dziecka, ale dopiero po przyjeździe do Polski, w 1973 roku zaczął zajmować się nią zawodowo. Do 1984 roku był fotografem „Newsweek’a”, a rok później został fotoreporterem „Time’a”.

– Wtedy Polska była krajem egzotycznym, niechętnie się tu przyjeżdżało – stwierdza fotograf. Był jednym z niewielu fotografów w tym regionie, którzy znali wtedy język angielski. To znacznie pomogło mu w pozyskiwaniu zleceń od redaktorów zza oceanu.

 

Chris Niedenthal wraz z Andrzejem Zygmuntowiczem oraz uczestnicy spotkania/fot. M. Kaźmierczak

 

– Pierwsza Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski czy strajk w stoczni Gdańskiej to wydarzenia, które ukształtowały go jako fotografa. Ten strajk w Gdańsku to był mój chrzest bojowy – wspomina. Fotograf podczas spotkania zaprezentował kilkadziesiąt fotografii z tamtego okresu, wśród nich: portrety Lecha Wałęsy, zdjęcia ze stoczni gdańskiej, a także zwykłe sytuacje z życia codziennego (zdjęcia rodzajowe). Nie zabrakło również jego najsłynniejszej fotografii czyli „Czasu Apokalipsy”.

Fotograf podczas spotkania opowiedział też o projektach, które realizował po upadku komunizmu. Po 1989 roku Niedenthal przestał wykonywać zdjęcia typowo prasowe, reporterskie. Chwilę zajmował się modą, zaczął również pracować nad tematami długoterminowymi np. Tabu Portrety nieportretowanych – fotografie opowiadające o dzieciach niepełnosprawnych umysłowo.

 

Chris Niedenthal/fot. M. Kaźmierczak

 

Jak sam siebie określił, jest fotografem komunizmu. Dzięki zdjęciom politycznym, wykonywanym w Polsce w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku zyskał największą sławę. Obecnie sporo czasu poświęca na przeglądaniu swoich starych negatywów. Cieszy go fakt, że odnajduje tam zdjęcia, o istnieniu których nawet nie miał pojęcia.

Spotkanie z Chrisem Niedenthalem było piątym z siedmiu zaplanowanych tegorocznych spotkań. Dotychczas odbyło się spotkanie z Kubą Dąbrowskim, Tomaszem Lazarem, Tomaszem Wiechem i Mikołajem Grynbergiem. Zaplanowane są jeszcze 2 spotkania:

  • 4 listopada – Oiko Petersen, Zobaczyć innego. Dokumentalista młodego pokolenia, autor wystaw Guys. From Poland With Love i Downtown poświęconych szeroko rozumianej inności.
  • 9 grudnia Andrzej Wiktor, Między rzeczywistością a inscenizacją, czyli o współczesnym dokumencie. Fotoreporter związany przez lata z dziennikiem Rzeczpospolita, obecnie wolny strzelec zajmujący się dokumentem i portretem; laureat nagród na najważniejszych polskich konkursach fotografii prasowej.

 

Zadanie „Warszawskie spotkania z fotografią dokumentalną – Zwierciadła czy okna” jest realizowane dzięki dofinansowaniu Biura Kultury m.st. Warszawy.

 

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Rosjan dopingują nie tylko kibice

Afera dopingowa z udziałem władz państwowych i szokujący raport Światowej...

Ten moment, to zdjęcie
Fotografia pełna jest przykładów wielkich karier, które nabierały rozpędu w...
Feminista animacji
Hayao Miyazaki jest znany głównie jako reżyser filmu animowanego „Spirited...
Jeźdźcy wolności
Jeźdźcy wolności W Stanach Zjednoczonych luty zwany jest „miesiącem czarnej...