Było dziwnie. Spotkanie z Agnieszką Rayss

Czwarta rozmowa z cyklu „Warszawskie spotkania z fotografią dokumentalną” za nami. Fundacja na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy gościła Agnieszkę Rayss, aktywistkę kolektywu fotograficznego „Sputnik Photos”. Moderatorem spotkania na Chłodnej 25 był Andrzej Zygmuntowicz, szef Rady Artystycznej ZPAF.

- 2Agnieszka Rayss i Andrzej Zygmuntowicz/fot. Mateusz Grochocki

W piwnicach klubokawiarni rozmawiano o zwykłych i odmieńcach, cywilizowanych i dzikusach, normalnych i szalonych na zdjęciach Diane Arbus, Shelby’ego Lee Adamsa, Larsa Tunbjörka, a także fotografików polskich – Macieja Pisuka i Agnieszki Rayss, która zaprezentowała swój cykl „Piękne ciała”, nagrodzony dwa lata temu w konkursie „Newsreportaż”.

Było dziwnie, nie tylko, kiedy oglądaliśmy ekstremę – olbrzyma w towarzystwie jego niepozornych rodziców, wysmarowanych opalaczem kulturystów, transwestytów, ludzi po operacjach plastycznych, ale także, gdy przyglądaliśmy się działaniu popkultury – dzieciom tonącym w jednolitych kolorystycznie zabawkach, czy roześmianym Amerykanom uzależnionym od konsumpcji. A zatem, kim jest inny, kto jest normalnym, a kto odmieńcem? Pytanie pozostaje aktualne.

- 3Klubokawiarnia Chłodna 25/fot. Mateusz Grochocki

Gościem kolejnego spotkania będzie Jan Brykczyński. 7 listopada również w klubokawiarni Chłodna 25 poruszymy temat zmodyfikowanych obrazów rzeczywistości – od „twórczej” inscenizacji do „twórczej” obróbki obrazu fotograficznego. W dobie ograniczania fotografom możliwości realizowania zdjęć każdego w każdej sytuacji (ochrona prywatności), pojawia się pokusa tworzenia zdjęć identycznych z naturalnymi. Narzędzia do obróbki zdjęć też kuszą swoimi możliwościami. Czy te pokusy są nie do odparcia?

Zadanie „Warszawskie spotkania z fotografią dokumentalną – człowiek zanurzony w rzeczywistości” jest realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

Partnerem spotkań jest klubokawiarnia Chłodna 25 oraz Centrum Druku i Kopiowania.