Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Bez kategoriikulturamedia

Stylowy YouTube

Pierwsze wrażenie na temat drugiego człowieka wyrabiamy sobie w ciągu kilku sekund. W tym czasie nawet nie zdążymy się wypowiedzieć, dlatego to ubiór może być naszą wizytówką. Przygotowaliśmy dla was subiektywny ranking kanałów modowych trzech polskich youtuberów, którzy promują nie tylko perfekcyjny ubiór, lecz także przede wszystkim edukują z zakresu mody.

 

 

W rankingu analizujemy kanały dotyczące mody tworzone przez trzech polskich youtuberów (Radzka, Dandycore oraz Zophia Stylistka). Trzystopniowej ocenie poddaliśmy wartość merytoryczną, czyli w jakim stopniu dany youtuber skupia się na swoim kanale na edukacji odbiorców. Sprawdziliśmy również, jak często pojawiają się nowe treści na danym kanale oraz jak jego twórca sprawdza się w roli prezentera.

 

Radzka

Jako jedna z pierwszych w swoich filmach tłumaczyła Polkom, jak rozróżnić typy sylwetki, a co za tym idzie, jak odpowiednio się ubrać, aby ukryć swoje mankamenty, a wydobyć zalety danej figury.

Na jej kanale można znaleźć film, w którym opowiada o historii mody (Radzka vlog HISTORIA MODY XX wieku w pigułce) czy odpowiednim wypowiadaniu nazw zagranicznych marek (Radzka vlog wymowa francuskich nazw projektantów, domów mody, marek). W serii Ikony mówi o początkach wybranych słynnych marek związanych ze światem mody.

Magdalena Kanoniak znana pod pseudonimem Radzka w 2011 roku jako pierwsza w Polsce założyła poświęcony modzie kanał na YouTubie. Podstawową wiedzę na temat tej dziedziny zdobyła w Akademii Wizażu i Stylizacji we Wrocławiu. Od początku swojego istnienia w Internecie wyróżniała się oryginalnym stylem. Jeszcze siedem lat temu gustowała w kolorowych ubraniach w klimacie folkowym. Być może to właśnie nieprzeciętny dobór kreacji zaciekawił widzów. Obecnie styl youtuberki znacznie się zmienił. Wybiera bardziej stonowane stylizacje, na których łatwiej jest się wzorować kobietom śledzącym jej kanał.

Radzka nieustannie cieszy się popularnością, ponieważ jej filmy nie tylko inspirują, lecz także są dawką wiedzy. Nie ogranicza się jedynie do prezentowania stylizacji, jak to jest w przypadku większości blogerek i yotuberek zajmujących się tematyką modową, ale również stawia na edukację swoich obserwatorów.

Podsumowanie kanału

Charakterystyczną cechą Kanoniak jest dość energiczna gestykulacja oraz szybkie tempo mówienia. Dzięki temu filmy są dynamiczne, jednak dla niektórych osób to może być przeszkoda w zrozumieniu przekazywanych treści. Filmy trwają około 20 minut.

Wartość merytoryczna: ♥
Częstotliwość publikowania nowych filmów: ♥ ♥ ♥
Obycie z kamerą: ♥ ♥ ♥

Dandycore

W jednym z swoich filmów odpowiada na odwieczne pytanie: Czy kolor różowy może wyglądać męsko? Na tę i wiele innych związanych z modnym ubieraniem wątpliwości na swoim kanale Dandycore odpowiada Dawid Tymiński.

Zdecydowanie nastały czasy, w których moda przestała być jedynie domeną kobiet. Według raportu Polska strojna, przygotowanego w 2016 roku przez Allegro, modą interesuje się aż 54 proc. mężczyzn. Okazuje się, że panowie też chcą ubierać się stylowo.

Swoją przygodę z dandyzmem, czyli wyszukaną elegancją w sposobie bycia i zachowaniu, Tymiński początkowo prezentował na blogu, jednak w pewnym momencie postanowił przekazywać wiedzę również w postaci filmów. Vloger tłumaczy, jak poradzić sobie z upalnym latem, gdy w związku z wykonywanym zawodem należy wyglądać elegancko podczas całego dnia. Wskazuje, dlaczego czasami osoby zamożne nie ubierają się zbyt dobrze. Niekiedy można by pomyśleć, że youtuber na swoim kanale porusza treści banalne — takie jak wiązanie krawata lub muchy, czyli umiejętność posiadana przez większość mężczyzn. Prezentuje jednak, że istnieje wiele sposobów wykonania tej czynności. Dzięki zastosowaniu jednego z tych mniej znanych można wyróżnić się z tłumu.

Podsumowanie kanału

Od samego początku istnienia kanału publikowane filmy mają trochę charakter komiczny, dzięki czemu film miło się ogląda, a przekazywana wiedza na wybrany temat jest przez widza łatwiej zapamiętywana. W filmach Tymiński mówi powoli i spokojnym tonem głosu, przez co dla niektórych odbiorców filmy mogą wydawać się monotonne.

Wartość merytoryczna: ♥ ♥
Częstotliwość publikowania nowych filmów: ♥
Obycie z kamerą: ♥ ♥

Zophia Stylistka

Zofia Kulewicz na swoim kanale Zophia Stylistka uczy zasad nawiązujących do modnej ostatnio filozofii życia, jaką jest minimalizm. Tłumaczy, jak stworzyć garderobę kapsułową, czyli taką, w której wszystkie ubrania do siebie pasują oraz są odpowiednie na wiele okazji. Jest to idealny sposób zaoszczędzenie czasu przy tworzeniu codziennych stylizacji.

Kulewicz poszła o krok dalej od poprzednich youtuberów i na swoim koncie publikuje poradniki zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Na kanale odbiorca znajdzie odpowiedź na zjawisko idealnie rozumiane przez kobiety, ale nie mieszczące się w głowach mężczyzn, czyli „Nie mam się w co ubrać”. Natomiast dla panów youtuberka przygotowała filmy, z których dowiedzą się między innymi: jak wybrać dobre jakościowo obuwie, czym charakteryzuje się styl ubioru smart casual oraz jak ubrać się elegancko pomimo nadwagi.

Wiele filmów na kanale poświęconych jest temu, jak mądrze robić zakupy, aby nie marnować pieniędzy na kolejne ubrania, od których szafa pęka w szwach. Odbiorca pozna z nich na przykład sposoby na opanowanie emocji i zimną kalkulację podczas sezonowych wyprzedaży.

Podsumowanie kanału

W porównaniu do dwóch pozostałych stylistów Kulewicz w swoich filmikach wypada trochę sztywno — chociaż filmy publikuje już od dwóch lat, to wciąż brakuje jej obycia z kamerą. Jej gestykulacja jest przesadna, a wypowiedziom bardzo często towarzyszą przejęzyczenia i zająknięcia.

Wartość merytoryczna: ♥ ♥ ♥
Częstotliwość publikowania nowych filmów: ♥ ♥
Obycie z kamerą: ♥