Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945 – 1952

Dom Spotkań z Historią zorganizował wystawę zatytułowaną „Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945-1952”. Autorami są varsavianiści Jerzy S. Majewski I Tomasz Markiewicz.

Wystawa poświęcona jest odbudowie Warszawy w latach powojennych. Na ekspozycji zaprezentowanych zostało  ponad 120 zdjęć stolicy z drugiej połowy lat 40. i początku lat 50. Ukazują skalę zniszczeń dokonanych podczas II wojny światowej i prezentują zabytki, zarówno te odtworzone sprzed wojny, jak i te, które możemy ujrzeć już tylko na fotografiach.

„Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945 – 1952”„Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945–1952”

Zdjęcia pochodzą z archiwów: Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Polskiej Agencji Prasowej, Archiwum Państwowego m. st. Warszawy, FORUM i Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wśród zaprezentowanych zdjęć znajdują się także dotąd nieopublikowane. Należą do nich fotografie m.in. Karola Pęcherskiego, ocalone przy okazji tworzenia tej wystawy, który na zlecenie Biura Odbudowy Stolicy robił fotograficzną inwentaryzację stolicy oraz reporterów Zbyszka Siemaszko, Edwarda Falkowskiego czy Zdzisława Wdowińskiego, próbujących uchwycić odradzanie się miasta i jego nowo powstające oblicze.

Prace planistyczne i projektowe przygotowane w BOS w znacznym stopniu obrazują obecny kształt urbanistyczny centrum miasta: Trasa W-Z, MDM, dzielnice przemysłowe, Stare Miasto oraz Trakt Królewski.

Dom Spotkań z Historią

ul. Karowa 20 w Warszawie