Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

6 metrów przed Paryżem

W ramach festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną Eustachego Kossakowskiego „6 metrów przed Paryżem”.

 

t-mobile.jpg

 

Seria powstała w 1971 roku jako wynik przechadzek po przedmieściach Paryża pary młodych, polskich emigrantów. Podczas jednej z nich, Eustachy Kossakowski zauważył tablicę sygnalizacyjną z napisem „PARIS”. Jego lakoniczna uwaga – warto by to sfotografować – rozpoczęła historię serii. Po długich poszukiwaniach, przypominających dziecięce zabawy w Indian, okazało się, że tablice znajdują się wzdłuż administracyjnej granicy miasta, na ulicach wiodących z przedmieść w kierunku centrum. Tablic jest 159 i wszystkie zostały sfotografowane z odległości sześciu metrów. Na zdjęciach były umieszczane zawsze w tym samym miejscu, na środkowej osi. Fotografie pokazują przypadkową, często smutną i nieuporządkowaną, lecz zarazem pasjonującą rzeczywistość paryskich przedmieść, która nie ma nic wspólnego z okrzyczanym pięknem wieży Eiffela czy Grand Palais. Jak wówczas zauważono: napis PARIS przywołuje mit tego miasta, podczas gdy otoczenie tablicy je demistyfikuje.

Seria odniosła ogromny sukces w samym Paryżu i w ówczesnej Europie. Została wystawiona w Musée des Arts Decoratifs w Paryżu w 1971 roku, a następnie w licznych muzeach i galeriach europejskich, „lądując” w kolekcji Carnavalet, Muzeum Miasta Paryża. Wystawa została również zauważona i doceniona przez prasę i środowisko artystycznej awangardy jako radykalne odejście od tzw. fotografii humanistycznej na rzecz obiektywnej rejestracji rzeczywistości, będącej właściwą naturą i pierwotną funkcją fotografii.

 

Fotograficzna seria autorstwa wybitnego fotografa zawiśnie we wnętrzach wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty, jako część programu 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty (18-28 lipca, Wrocław).