Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Bez kategorii

Rosja w oku kamery

Moskwa wygląda jak Paryż, a metro jak kosmiczne konstrukcje. Czasem szczegółowy opis z przewodnika, czy kolorowy album ze zdjęciami nie są w stanie oddać klimatu, rzeczywistości i niezwykłości jakiegoś miejsca. Tam gdzie zwykły opis nie sięga, pojawiają się wyjątkowe filmy w internecie.

 

touch bortsch.jpgkadr z filmu „Touch Russia”

 

W wideo serwisach, jak Youtube czy Vimeo, świat jest na wyciągnięcie ręki, na jedno kliknięcie myszką. Artyści z całego świata udostępniają filmy przedstawiające ich kraje, miasta, rodzinne strony w sposób zupełnie różny od tych przewodnikowych – bardzo świeżo. Z Rosji filmów jest bardzo dużo, przełamujących stereotypy, zachęcających do odwiedzenia jej znanych i rozpoznawalnych, choć mimo to nieznanych i nieodkrytych zakątków. Cieszą oko i odwracają stereotypowe myślenie o Rosji do góry nogami.

 

Ameryka – Rosja

Pierwszy film to Rosja z perspektywy obcokrajowca, i nie takiego zwykłego, ale amerykańskiego. Polak jadąc do Rosji nie dziwi się tak często, jak w przypadku Amerykanina. Słowianin Słowianina zrozumie, ale dla przybysza zza oceanu to już zupełnie inny świat. Film „Touch Russia” to krótka zbitka ujęć z podróży Cody’ego White’a. Ten młody Amerykanin wszystkiego chciał dotknąć, każdy szczegół go interesował, dziwił i fascynował. „Touching Russia” to prostota podróżowania i łatwość cieszenia się z każdego kroku. To naiwna wizja, ale pełna uroku. Rosja w tym filmie jest ładna, a może nawet piękna…

 

 

 

Wolna Moskwa

Ten filmik to wielki paradoks. W Moskwie są gigantyczne korki na wielopasmowych obwodnicach centrum, wszyscy się spieszą, a tempem swojego życia Moskwa przegania pewnie nawet Nowy Jork. „Slow Moscow” to bardzo autorska wizja Andrieja Stwolinskiego. Twórca kręcił już wielokrotnie filmy slow motion, ale dopiero ten o Moskwie wywiera niesamowite wrażenie. Olbrzymia Moskwa, jak siedem Warszaw, oglądana przez przypatrywanie się detalom, małym ulicznym scenkom spowolnionym do granic, zapada w pamięć na długo.

 

 

Metro w tańcu

Moskiewska sieć metra to majstersztyk geometrii i architektury. Linie krzyżują się i przecinają na różnych poziomach, a stacje wyglądają niemal jak wnętrza pałaców. Film o podziemnym pociągu w Moskwie postanowił nakręcić Aleksiej Chaniutin. Zgrabnym i pomysłowym ujęciom towarzyszy muzyka. Niezwykła, bo jest to muzyka klasyczna, „W grocie króla gór” Edwarda Griega. Metro i jego pasażerowie poruszający się jak tancerze. Istny balet, koniecznie do obejrzenia.

 

 

Prezent

Film już nie rosyjski, ale dziejący się w Moskwie. Krótka fabuła Carla E. Rinscha „The Gift”. Moskwa wygląda jak dziś, architektonicznie nic nie zostało zmienione, ale rzeczywistość wzbogacona została o elementy science fiction. Roboty, androidy i inne wynalazki pasują jak znalazł do lodowatego i odczłowieczonego miasta. Atmosfera jest niezwykła, tajemnicza, momentami wręcz nieludzka. I ten klimat wcale tak daleko nie odbiega od tego współczesnego.

 

 

Rosja to nie tylko szare blokowiska z wielkiej płyty, ani monumentalne socrealistyczne budowle. To nie tylko biedna zapadła wieś, ani rozwalające się kombinaty i resztki fabryk. Można na Rosję popatrzeć trochę innym okiem, wykorzystać obiektyw kamery i chłonąć ten kraj do ostatniego ujęcia. Cuda natury, urok nowoczesnych budynków i piękno odrestaurowanych zabytków. Wszystko to sfilmowane przez młode oko. Dzięki Bogu za internet!