Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Poza strefą komfortuRecenzje

W samo sedno psychologii pozytywnej, czyli ,,Co z tym szczęściem?” Iwony Kucharewicz

,,Boże daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego nie jestem w stanie zmienić, daj mi siłę, bym zmienił to, co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego” –  powtórzę za autorką poradnika słowa Marka Aureliusza. Jest to chyba najlepsze podsumowanie psychologii pozytywnej, której założenia omówiła w swojej książce Iwona Kucharewicz.

10088889_coztymszczesciemfront3d555pxszer

Zadając sobie pytanie: „Co z tym szczęściem?”, człowiek zastanawia się tak naprawdę nad samym sobą. Często pojawiają się myśli: co ze mną jest nie tak, że w życiu się źle układa, a nie: co mam w sobie takiego niezwykłego. Widząc poradnik z takim tytułem, od razu oczekuje się odpowiedzi, pragnie się tej „pozytywnej rewolucji” w swoim życiu. Szybko jednak można ochłonąć. Nie ma amerykańskiego ,,positive thinking”. Są za to uniwersalne metody rozwoju i zdrowe podejście do życia. Po dawce ,,psychologii pozytywnej w praktyce” zamiast patrzeć przez różowe okulary, możemy raczej przejrzeć na oczy.

Już na wstępie autorka ostrzega czytelnika, że po lekturze książki nie stanie się uśmiechnięty i pełen energii, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wyjaśnia przy tym, że największą sztuką jest docenianie pozytywnych chwil i umiejętne radzenie sobie z negatywnymi momentami. Iwona Kucharewicz jako trenerka biznesu pisze w rzeczowy, uporządkowany sposób. Przedstawia podstawowe prawdy, np. opisuje wpływ wydarzeń z dzieciństwa na dorosłego człowieka lub oddziaływanie środowiska na ludzi, w którym przebywają. Autorka obala mity i nie boi się powiedzieć wprost, że nie wszystko jest możliwe.

Poradnik „Co z tym szczęściem?” ma podręcznikową formę, przez co jest przejrzysty, a czytelnik może szybko wrócić do danych pojęć i ćwiczeń, które Kucharewicz przygotowała po omówieniu każdego zagadnienia. Książka przybliża m.in. pojęcie ,,stanu flow”, które szczególnie zainteresuje osoby znudzone swoją pracą i codziennością. Autorka podała również sposób na naukę optymizmu poprzez model AIM oraz narzędzie TPSKA, pomagające pracować nad przekonaniami.

,,Czy na pewno potrzebujesz wszystkiego, do czego dążysz?”- pada pytanie. Odpowiedzią jest stwierdzenie, że zmniejszenie oczekiwań to czasami skuteczniejsza niż inne droga do naszego szczęścia. Iwona Kucharewicz uczy także, jak rozwijać w sobie pozytywne cechy. W ostatnim rozdziale podaje przykłady postępowania zarówno pracownika, jak i pracodawcy, które mają korzystnie wpłynąć na życie zawodowe. W tej właśnie części padło najbardziej dla mnie intrygujące zdanie, a mianowicie, że „Lider nie musi odznaczać się charyzmą w potocznym rozumieniu tego słowa”. Co w takim razie musi mieć w sobie?

Dzięki poradnikowi ,,Co z tym szczęściem?” dowiedziałam się, że psychologia pozytywna ma na celu naukowe weryfikowanie tego, co pozwoli podnieść satysfakcję z życia. Weryfikacja ta przejawia się w praktycznych metodach, które czasami boleśnie sprowadzają na ziemię. Polecam książkę tym, którzy wierzą w cud bezczynnej wizualizacji, bo to, co podoba mi się najbardziej to, że autorka nie zapomina o odwiecznej, na pozór wszystkim dobrze znanej prawdzie. Bez pracy nie ma kołaczy. Kropka.

 

American footbal star rated Jerramy Stevens pleads towards driving while intoxicated expendituresStevens, 35, Inserted my request via two misdemeanor numbers: Getting making use of.08% your blood alcohol addiction beverages content material material and as well driving intoxicated located in 10 Cheap NFL Jerseys China a lot a previous drunk driving charge sentence, While using oregon state place legal agency.Since the first kind Seattle Seahawks music artist considered an effective request, It’d season over the expert to determine that consequence with a may perhaps possibly 15 sentencing. Stevens hearts up to and including year found when it comes to local jail. January. Baseball van show casing car front lights up as ny pool.The entire Kirkland, Cleanse, Kama’aina ( declined a circulation test Cheap Kid Jordan 11 or are they a breath analyzer test, Therefore, representatives wanted to reliable searching guarantee to attract a test, Prosecutors cited.Michael’s circulation alcohol consumption actions appears to be.15% or maybe more, Stevens said within that asking binding commitment. He simultaneously regarded inside of asking that they was being found guilty in 2007 of driving under the influence in tempe, Ariz.The new york swimming pool drunk driving charge enclosure most likely was considered one in various events which make the happy couple a topic of conflict.one, http://www.cheapnfljerseyssu.com A two a period Olympic silver medalist but also initial cwhentestant”Dwts, Ended up being charged with regards to family physical assault complaints oakley sunglasses outlet yr after, And then in July passed a criminal apology to positively buffs.Your wife was basically charged with attacking your sweetheart sis in addition nephew. A http://www.cheapjerseyssalestore.com court in oregon circumstance undergone ignored the particular two number on nation wide physical assault to stop jane’s approximately a week associated with Stevens’ police criminal public charge.