Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Bez kategorii

Redakcyjny test Asusa VivoTab Smart

Dziesięciocalowy Asus VivoTab Smart ME400C jest obecny na polskim rynku od kilku miesięcy. Przez jednych nielubiany za sprawą wysokiej ceny oraz średnich parametrów. Przez inncyh wychwalany za wykonanie i system operacyjny Windows 8. Jak jest naprawdę?

 

1. Zawartość zestawu

Oprócz tabletu, w pudełku wyścielonym gąbką, które może służyć jako pierwszy, prowizoryczny „futerał” dla Asusa, można znaleźć: ładowarkę, kabel USB, instrukcję obsługi, kartę gwarancyjną i książeczkę z informacjami dot. Windows 8. To czego producent nie dodał do zestawu, to słuchawki i kabel HDMI, ale nie można mieć przecież wszystkiego. 

 

DSC_0296.jpgKompletny zestaw Asusa VivoTab / zdjęcie Adam Nowiński

 

2. Wygląd

W górnej części obudowy umieszczono przycisk blokady/uruchamiania urządzenia i mikrofon. Jej lewy bok posiada gniazdo mikro-HDMI, czytnik kart mikro-SD oraz port mikro-USB, a prawy – gniazdo słuchawkowe minijack i przycisk kontroli głośności. Zaokrąglone kanty i boki tego urządzenia, nieduża waga oraz 10 mm grubości sprawiają, że jest ono ergonomiczne i wygodnie się na nim pracuje. Do jego produkcji nie użyto wysokiej jakości materiałów, jednakże VivoTab wydaje się być solidnym tabletem. Gdy ściśnie się obudowę ta nie trzeszczy i nie ugina się. Niestety nawet przy ostrożnym obsługiwaniu się urządzeniem tylna klapka nie jest zbyt odporna na zarysowania. Zaskakującym rozwiązaniem w tym tablecie są umieszczone z tyłu głośniki, przez co czasami oglądanie filmów lub słuchanie muzyki może być niezbyt satysfakcjonujące. Z przodu obudowy oprócz wyświetlacza i obiektywu przedniej kamery znajduje się przycisk Windows, który jest kolejną wpadką inżynierów Asusa, a konkretniej jest nią fakt, że klawisz ten nie daje żadnego znaku życia podczas jego użycia.

DSC_0301.jpgPrzód Asusa VivoTab / zdjęcie Adam Nowiński

 

 

Bez tytułuLewy bok obudowy / zdjęcie Adam Nowiński

 

 

Bez tytułuPrawy bok obudowy / zdjęcie Adam Nowiński

 

 

3.  Ekran

Niektórzy uważają, że VivoTab dużo stracił na tym, że nie zamontowano w nim matrycy FullHD, tylko ISP. Inaczej mówiąc – poświęcono lepszą jakość obrazu na rzecz zwiększenia kątów widzenia. Jest to pogląd błędny, ponieważ dziesięciocalowy wyświetlacz tego urządzenia bardzo dobrze sprawdza się nie tylko podczas zwykłego użytkowania, ale również podczas grania lub oglądania filmów (w rozdzielczości panoramicznej – 1366×768). Dzięki zastosowanej technologii IPS, obraz widać nawet pod kątem 45 stopni co sprawia, że można na nim urządzać projekcje video dla kilku osób. Kolejną zaletą tego gadżetu, jest podświetlenie LED, które zmniejsza poziom zmęczenia wzroku podczas długiej, wieczornej pracy na urządzeniu oraz umożliwia swobodne korzystanie z niego na zewnątrz nawet w pełnym słońcu.

 

DSC_0303.jpgTył Asusa VivoTab / zdjęcie Adam Nowiński

 

4. Parametry

Sercem nowego gadżetu Asusa jest procesor Intel Atom Z2760 o taktowaniu 1,8 GHz, który całkowicie wystarcza na płynne działanie mniej wymagających gier, wyświetlanie stron internetowych oraz odtwarzanie filmów FullHD i muzyki. Układ ten wspiera 2 GB pamięci RAM. Sam procesor nie należy do elity, nie jest najszybszym podzespołem, montowanym w tabletach, na rynku, ale w testach wydajności, wypada lepiej chociażby od konkurencyjnego AMD E2-1800 o taktowaniu 1,7 GHz.

Użytkownik VivoTab ma do dyspozycji 32 GB pamięci wewnętrznej na 64 GB dysku twardym. Można również jej wielkość powiększyć używając gniazda karty micro-SD, czyli niema potrzeby bazowania jedynie na pamięci wewnętrznej. Gadżet Asusa posiada dość pojemny akumulator – 25 Wh, co w zupełności wystarczy, nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu multimediów, Internetu i wyświetlacza, na ponad siedem godzin „zabawy”. 

 

tabela asus1.png

5. System operacyjny

Sama idea zainstalowania Windows 8 na tablecie była krokiem milowym w jakże krótkiej historii tych urządzeń. Oczekiwania są jak zawsze ogromne i te Asus w dużej mierze zaspokoił. Cały interfejs – jakże rozbudowany, możliwość instalacji podobnych programów i aplikacji, które są również na laptopie, posiadanie „mojego komputera” na urządzeniu przenośnym (chociaż jak wiadomo na Windows 8, ikona ta istnieje tylko w przenośni) to zalety tego systemu.

Istnieje tylko kilka mankamentów związanych z jego obsługą. Połączenie urządzenia dotykowego (be wsparcia TranSleeve  Keyboard – dodatkowej klawiatury Bluetooth z touchpadem) z Windowsem 8 powoduje liczne komplikacje. Dla przykładu chcąc kliknąć na jedną z ikon na pasku zadań – regulację głośności, wybór języka, czy chociażby wybierając komendy w opcjach folderu itd., trzeba by mieć opuszek palca wielkości 2mm kwadratowych, gdyż ikon tych nie da się powiększyć. Jednakże sam fakt posiadania pełnowymiarowego, nie okrojonego, systemu operacyjnego, przez duże „S”, na pokładzie tabletu jest wielkim plusem. Daje to sporo możliwości (dostępność MS Office, podłączenie urządzeń przez USB) oraz stwarza wiele udogodnień (przeglądanie stron internetowych opartych na zaawansowanych rozwiązaniach flashowych lub HTML 5).

Z pewnością te początkowe niedopasowanie technologii systemu do tabletu zostanie zniwelowane w kolejnych produktach Asusa. Na razie wystarczy zaopatrzyć się w touchpad i to w zasadzie wystarczy.

 

 6. Multimedia

VivoTab został wyposażony w dwa obiektywy – tylni 8MPx i przedni – 2MPx. Oba te przetworniki całkowicie spełniają swoje role. Pierwszy robi dość przyzwoite zdjęcia, natomiast drugi idealnie sprawdza się podczas internetowych konferencji video. Dźwięk odtwarzany w tym tablecie jest czysty, bez trzasków, brak w nim niestety niskich tonów, a umieszczone z tyłu głośniki nie spełniają swojej roli do końca. Nagrywanie również jest niezadowalające. Mikrofon słabo wychwytuje dźwięki i miernie wytłumia szumy otoczenia.

Za to dużą zaletą VivoTab jest możliwość podłączenia go do innych urządzań, np. telewizora, za pomocą kabla HDMI, USB lub też przy wykorzystaniu technologii NFC. Warto również dodać, że tablet ten obsługuje łączność Wi-Fi oraz opcjonalnie LTE.

 

7.  Cena

Obecnie nowego VivoTab można nabyć w sklepach internetowych za 1700 zł. Na Allegro jego wartość waha się od 1500 do 1700 zł.

 

allegro asus.pngCeny Asusa VivoTab wg Ceneo.pl / screenshot Ceneo.pl

 

 

ceneo asus.pngOferty Asusa VivoTab na Allegro / screenshot  allegro.pl

 

 

 


8. Podsumowanie

Asus VivoTab Smart jest bardzo dobrym tabletem pomimo, iż jest prawie 1000 zł droższy od innych urządzeń konkurencji, które pracują na Androidzie czy iOSie. Jednakże Windows 8 – jest wielkim bonusem, który otrzymuje się razem z tym gadżetem. VivoTab radzi sobie ze wszystkimi zadaniami co inne tablety (oprócz obsługi bardziej wymagających aplikacji) i dodatkowo można na nim wykonywać podobne czynności jak na PC-cie. Tablet ten jest dobrym odtwarzaczem multimediów (świetny wyświetlacz ISP, procesor i ergonomia obudowy) i idealnie nadaje się do szybkiego przeglądania Internetu (płynny interfejs, opcjonalnie łączność LTE, obsługa HTML 5 i flash). Asus VivoTab Smart, przymykając oko na drobne niedociągnięcia, jest wart swojej ceny, zarówno zważywszy na jakość wykonania, jego parametry oraz system operacyjny.