Portret studyjny w domowych warunkach
Poradnik nie opisuje metod na zrobienie „profesjonalnej” fotografii, ani w żaden sposób nie próbuje budować schematów, które sprawdzą się w każdej sytuacji zdjęciowej. Jest to przepis na jedno, opisane poniżej zdjęcie – tylko tyle. Komentarze bądź pytania prosimy zamieszczać pod artykułem.
Składniki:
- Modelka/Model
- Pomieszczenie o wymiarach 4,5 x3 m (białe ściany)
- Aparat z możliwością ustawień manualnych, współpracujący z lampami studyjnymi. W tym przypadku był to Nikon D700 ze szkłem 24-70 f2.8
- Chińska, tania lampa studyjna 200Ws, z założonym softboxem
Przepis:
- Ustawiamy modelkę. (modelka 2 m od ściany, ok. 0,5 m od źródła światła). Dla uzyskania jak najbardziej miękkiego oświetlenia, modelka znajduje się blisko źródła światła, rozproszonego dodatkowo softboxem.
- Ustawiamy światło. (lampa ok. 2,5 m od ściany z softboxem ustawionym pionowo, pod kątem ok. 45 stopni w dół). Zakładając, że chcemy uzyskać ciemne tło, musimy liczyć się z tym, że źródło światła o danej mocy musi znajdować się w odpowiedniej odległości od niego. To samo zdjęcie, z tym samym ustawieniem lampy, ale jej położeniem w odległości.
- Ustawiamy aparat. (70 mm, 1/100 s, ISO 4000, f2.8 przy świetle modelującym Halogen 50 W 230 V). Właściwie, w tym przypadku fotografujemy w świetle zastanym, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby fotografować w trybie priorytetu przesłony. Wybór pomiędzy trybem automatycznym a manualnym jest tu kwestią indywidualną. Ustawienia pod światło błyskowe będą w jednym z kolejnych odcinków, przy innym przepisie.
- Robimy zdjęcie