Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Bez kategorii

Polska premiera Galaxy S IV

Ponad miesiąc musieli czekać polscy entuzjaści nowych technologii, aby móc w końcu zobaczyć i ocenić smartrfon Samsung Galaxy S IV, który swoją nowojorską premierę miał już 14 marca. Impreza pokazowa, na którą zaproszono dziennikarzy, celebrytów i liczne grono specjalistów od IT, odbyła się w Warszawie w nowo otwartym sklepie Samsung Brand Store.

                 

Na pierwszy rzut oka, nowy Galaxy niczym praktycznie nie różni się od swojego poprzednika. Obudowa podobna, wykonana z poliwęglanu, przekątna ekranu nieznacznie większa, czyli 5 cali. Jest jednak o 3 gramy lżejszy, waży 130g oraz trochę węższy i cieńszy – ma wymiary 136,6 x 69,8 x 7,9mm. Ekran nowego Galaxy to Full HD Super AMOLED o rozdzielczości 1920×1080 Px oraz o zagęszczeniu pikseli wynoszącym 441 ppi. Warto też dodać, że pokryty został najnowszą wersją odpornego na zarysowania szkła Corning Gorilla Glass 3.

Presentation_of_Samsung_Galaxy_S4_(2013-03-14)_05.jpg

             

To co jeszcze bardziej wyróżnia nowy produkt Samsunga na tle swojego poprzednika to jego „wnętrze”. Galaxy S IV posiada ośmiordzeniowy procesor: cztery rdzenie Cortex A15 o taktowaniu 1.6 GHz, które odpowiedzialne są za obsługę aplikacji wymagających dużej mocy obliczeniowej, oraz cztery rdzenie Cortex A7 (1.2 GHz) o mniejszej wydajności, a co za tym idzie – o mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Całość wspomagana jest przez 2 GB pamięci RAM. Jednakże podczas polskiej premiery Samsung zaprezentował wariant uboższy – z czterordzeniowym procesorem Snapdragon 600 o taktowaniu 1.9 GHz.

Nowy Galaxy ma również trzy wersje, pod względem wbudowanej pamięci wewnętrznej – 16, 32 lub 64-gigabajtową, którą będzie można powiększyć o kolejne 64 GB za pomocą karty microSD. Standardowo smartfon ten posiada Bluetooth 4.0, WiFi 802.11, NFC, złącze microUSB i obsługuje łączność LTE. Koreańscy konstruktorzy nowego urządzenia Samsunga wyposażyli go w baterię 2600 mAh oraz co ciekawe w diodę podczerwieni, za pomocą której, telefon można wykorzystać jako pilot sterujący różnymi urządzeniami elektronicznymi np. telewizorem, wieżą stereo itp.Samsung_Galaxy_S4_in_white.jpg

Galaxy S IV ma wbudowane dwa obiektywy: przedni z kamerą 2 MPx (idealną do wideorozmów) oraz tylni z aparatem 13 MPx, który pozwala nagrywać filmy w jakości Full HD. Kolejną ciekawostką jest zastosowane rozwiązanie, które umożliwia wykorzystanie obu obiektywów w tym samym czasie. Dzięki temu będziemy mogli być widocznym na filmie, który właśnie nagrywamy, lub zdjęciu, które robimy.

Badania Samsunga poszły w inną stronę niż konkurencji, np. SONY udoskonala swoje smartfony pod względem wytrzymałości. Dlatego też plastikowa obudowa nowego Galaxy wypada słabo porównując go z pancerną Xperią Z, którą konstruktorzy pokryli hartowanym szkłem z dodatkową warstwą zapobiegającą pęknięciom i stłuczeniom. Natomiast Samsung przoduje w rozwoju funkcji alternatywnego sterowania smartfonem takich, jak Air Gesture i Air View. Zostały one zainstalowane w S4. Pierwsza z nich umożliwia przesuwanie ekranu, wybieranie funkcji, przycisków bez dotykania ekranu. Po prostu wystarczy, że poruszy się palcem w niewielkiej odległości nad nim. Druga z kolei ma swoje zastosowanie przy oglądaniu filmów. Nowy Galaxy, poprzez funkcję Air View zatrzyma go (inteligentna pauza), gdy nasz wzrok przez dłuższy czas nie będzie skierowany na ekran smartfona. Ponadto, podążając za spojrzeniem przewinie przeglądaną stronę internetową. Wszystko dzięki Air View. W Galaxy S IV nie zabrakło również sterowania głosem, oraz funkcji automatycznego dostosowywania parametrów ekranu do warunków otoczenia i wyświetlanej zawartości, które dodatkowo zostały rozszerzone na sterowanie ustawieniami audio. Całą tą skomplikowaną maszynerię, jaką jest Galaxy S IV, obsługiwał będzie system Android 4.2.2.

Nowe urządzenie Samsunga będzie dostępne w 327 sieciach komórkowych z 155 krajów. Jeśli chodzi o Polskę, to planowana cena startowa Galaxy S IV w wersji z 16GB pamięci wewnetrznej, będzie wynosiła około 2800 zł.