Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Bez kategorii

Nowy Świat znów najdroższy

Cukiernia Bliklego, iStore zy H&M to tylko niektóre z wielu uznanych marek rezydujących w najdroższej lokalizacji handlowej w Polsce. Z raportu Cushman&Wakefield wynika, że Nowemu Światu jeszcze daleko do czołówki, ale wciąż utrzymuje się wysoko.

robert-parma_160055.jpgFot. Robert Parma/Wikimedia Commons


W 25. jubileuszowej edycji raportu nowojorskiej firmy consultingowej znalazły się 334 lokalizacje w 64 krajach świata, wśród których ul. Nowy Świat znalazła się na 45 pozycji pod względem wysokości rocznego czynszu za metr kwadratowy wynajętej powierzchni. Stawka ta wynosi blisko tysiąc euro. Warto podkreślić, że jeszcze pięć lat temu, przed wybuchem kryzysu gospodarczego, Nowy Świat plasował się na 37 miejscu. W rankingu uwzględniono również inne warszawskie ulice takie jak Chmielna i Marszałkowska, a także Floriańska w Krakowie czy Piotrkowska w Łodzi.

Na mapie świata najdroższy w zestawieniu okazał się Hongkong ze swoją Causeway Bay, na której za metr kwadratowy powierzchni rocznie trzeba zapłacić blisko 25 tysięcy euro (dla porównania na Nowym Świecie stawka wynosi 996 euro). Podium najdroższych i najbardziej prestiżowych arterii handlowych dopełniają też słynna 5th Avenue w Nowym Jorku oraz paryskie Pola Elizejskie.

Ranking sporządzany przez nowojorską firmę od ćwierć wieku stał się w tym czasie wyznacznikiem prestiżu i atrakcyjności lokalizacji z całego świata, które konkurują ze sobą o inwestorów i turystów.