diabetesmagazijn-nl-z03Q6GAkqKM-unsplash

Brak refundacji leków na otyłość poważnym problemem

W czwartek w Krakowie rozpoczął się XXVI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, który potrwa do soboty. W wydarzeniu bierze udział ponad 2,5 tysiąca osób, głównie przedstawicieli środowiska medycznego. Podczas spotkań omawiane są aktualne zagadnienia z zakresu diabetologii oraz wyzwania, jakie stoją przed tą dziedziną w przyszłości.

Na konferencji prasowej eksperci podkreślali, że mimo rosnącej liczby przypadków cukrzycy, rozwijają się również metody leczenia i możliwości naukowe. Jak zaznaczył prof. Janusz Gumprecht, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, kluczowe znaczenie ma nie tylko leczenie choroby, ale przede wszystkim działania profilaktyczne i edukacja społeczeństwa.

Profesor zwrócił również uwagę na silną korelację między nadwagą, otyłością a cukrzycą typu 2. Otyłość nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania, ale także sprzyja powikłaniom takim jak stopa cukrzycowa czy choroby serca. Według specjalisty, aż połowa pacjentów w momencie diagnozy cukrzycy już zmaga się z powikłaniami, co znacznie pogarsza jakość ich życia.

Z kolei prof. Maciej Małecki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, zwrócił uwagę, że leczenie osób z otyłością jest utrudnione. Choć leki na otyłość są dostępne w aptekach, nie są one objęte refundacją, co stanowi poważny problem. Profesor podkreślił, że brak refundacji leków rekomendowanych przez lekarzy utrudnia ich stosowanie w praktyce. Jego zdaniem należałoby wprowadzić próg BMI, po przekroczeniu którego pacjenci mogliby otrzymywać dofinansowanie do leków.

Obecnie w Polsce refundacja obejmuje jedynie niektóre leki stosowane u pacjentów z cukrzycą i bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym. Refundacja leków stosowanych wyłącznie w leczeniu otyłości została zniesiona w 2021 roku. Ministerstwo Zdrowia uzasadniało tę decyzję możliwością osiągnięcia efektów terapeutycznych przez zmianę stylu życia oraz potrzebą zapewnienia dostępności leków dla osób z cukrzycą, ponieważ niektóre preparaty były masowo wykupywane przez osoby odchudzające się.

(za: Nauka w Polsce)

(fot. Diabetesmagazijn.nl on Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Zamiast książki… Wypożycz Kindle’a!

Z okazji 200-lecia istnienia Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Amazon przekazał wypożyczalni...

Lux Veritatis donosi na KRRIT

Protesty Lux Veritatis przeciwko decyzji KRRIT trwają od czasu nie...

Serialowe nowości HBO
"Spartakus" to nie jednyny hit marca w HBO. Na antenie...
Od analoga po gry komputerowe
Impresje nakręcone w stylu lomo, sztuka gier video albo dokumenty...