Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

MiejscaPolecamy

Najpiękniejsze warszawskie ogródki

Wraz ze zbliżającym się latem restauracje prezentują swoje urokliwe ogródki. Gdzie warto się wybrać, aby nie tylko dobrze zjeść, ale też nacieszyć oko? Prezentujemy wyjątkowe miejsca na wyjątkowe spotkania.

Biała – zjedz i wypij

Tego miejsca nie może zabraknąć w zestawieniu. Restauracja znajduje się na Saskiej Kępie w odnowionej willi Łepkowskich. Goście mają do dyspozycji dwa piętra, ogród oraz taras na dachu. Jej nazwa pochodzi od dawnej nazwy budynku, czyli „Białej Willi”. Ciemnozielone drzewa kontrastują z białymi meblami i zawieszonymi na sznurku lampkami.

Z gastronomicznego punktu widzenia kucharze oferują wariacje w temacie polskiej kuchni. Możemy zjeść np. tatara wołowego (25 zł) czy Pierogi ruskie (6 szt. za 22 zł). Od poniedziałku do piątku przy zakupie dowolnej kawy lub herbaty dostajemy śniadanie za 2 zł. Warto też wybrać się na dwudaniowy lunch w cenie 19,90 zł. W Białej odbywa się cykl koncertów o nazwie „Białe Noce”. Podczas tego wydarzenia możemy na żywo usłyszeć utwory z repertuaru polskich artystów.

Adres: ul. Francuska 2

Raj w niebie

Usytuowana w jednej z bram Nowego Światu restauracja, która przenosi nas wprost na Hawaje. W tropikalnym ogródku znajdują się palmy, różnorodne rośliny, a wnętrze dopełniają kolorowe poduchy. Mimo położenia w centrum nie ma tu pośpiechu, gwaru i zgiełku. Jednym słowem atmosfera jest rajska.

Otoczeni zielenią możemy skosztować takich dań jak: Palaola Soup, Moa Bowl czy Uliuli Chicken. Pod tymi nazwami kryją się pełne warzyw dania, przyrządzane na wzór kuchni hawajskiej. Restauracja oferuje również „Rajskie koktajle”, których nie skosztujemy nigdzie indziej. Ich ceny wahają się od 20 do 26 zł i są na bazie np. mleczka kokosowego czy zielonej herbaty. Od poniedziałku do czwartku na gości czekają różne promocje, np. w środę jest to deser za 9,90 zł, a w czwartek 3 koktajle w cenie 2.

Adres: ul. Nowy Świat 21

Prochownia Żoliborz

Prochownia to miejsce zarówno na poranną kawę jak i wieczornego drinka. To więcej niż zwykły zielony restauracyjny ogródek. Znajduje się w sercu Parku Żeromskiego i doskonale wpisuje się w otaczający krajobraz, zapewniając przyjazny klimat. Co niedzielę odbywają się tam zajęcia jogi na trawie, na które może przyjść każdy bez względu na stopień zaawansowania. Ponadto Prochowania oferuje warsztaty DIY, na których możemy nauczyć się różnych technik rękodzieła, koncerty oraz w każdy wtorek, kino „pod chmurką”, które zawsze cieszy się ogromną popularnością. Podczas letnich miesięcy będziemy mogli obejrzeć takie filmy jak „Disaster atrist”, „Czarny łabędź”, „Green book”, „Tajemnice Los Angeles” i wiele innych. Na seanse warto przyjść wcześniej, aby zająć wygodne miejsce.

W menu znajdziemy głównie przekąski m.in. kanapki na ciepło i zimno lub domowe ciasto. Prochownia wprowadza również ekologiczne rozwiązania. Ogranicza plastik, oferując wielorazowe kubki. Jeżeli przyniesiemy swój kubek, restauracja gwarantuje zniżkę (-1 zł) na kawę. Ponadto nie napijemy się z plastikowej słomki, a na terenie parku rozstawione są kosze do segregacji śmieci.

Adres: ul. Czarnieckiego 51

Na Lato

Położone w sercu Powiśla Na Lato to miejsce, w którym możemy zrelaksować się w cieniu drzew. Ułatwiają to leżaki rozstawione w całym ogrodzie. „Feta, bajka, magiczny spektakl” – tak o miejscu mówi właściciel, opisując otwarcie letniego ogródka. Co roku aranżacja się zmienia. Obecnie liczne kolorowe lampiony, neony i wygodne kanapy nadają ciepłego domowego klimatu. Mimo że nazwa lokalu kojarzy nam się ze słońcem, to w zimę również możemy odwiedzić ich ogród, który przystosowany jest do mroźnej aury.  

W menu znajdziemy całą gamę potraw, od łososia i żeberka wołowe po pizze i desery. Od poniedziałku do piątku warto wybrać się tu na lunch w cenie 24,90-29,90 zł. Restauracja oferuje również autorskie koktajle Na Lato. Są to orzeźwiające napoje z owocami. Ich ceny wahają się od 26 do 33 zł. Stolik warto zarezerwować wcześniej, ponieważ w tym miejscu nigdy nie brakuje gości. Dodatkowo w każdy weekend odbywa się wieczorna dyskoteka pod hasłem Day&Night. Wstęp jest darmowy.

Adres: ul. Rozbrat 44a

Francuska 30

Przechadzając się ulicą Francuską na Saskiej Kępie nie sposób przeoczyć to miejsce. Zadaszony kolorowymi parasolami ogródek wręcz woła, by wypić w nim lemoniadę. Knajpka jest mała, ale przytulna. Restauracja została wyremontowana na początku 2019 roku, a parasolki wymienione na nowe, emanujące żywymi kolorami.

Pomysł na ozdobienie nieba parasolami wywodzi się z Portugalii i pierwszy raz taka konstrukcja została wykonana w 2012 roku. Inicjatywa spotkała się z dużym entuzjazmem ze strony turystów i mieszkańców. W kolejnych latach pomysł przerodził się w międzynarodowy projekt Umbrella Sky. Obecnie parasolki możemy podziwiać m.im na ulicach Lizbony, Pittsburgha oraz Paryża.

Kuchnia oferuje oczywiście dania francuskie. To świetnie miejsce na nieformalne spotkanie przy kawie i croissancie. Kawę kupimy już od 6 zł (espresso), ale możemy też skosztować takiej z aeropressu za 12 zł. Pracownicy często wypiekają domowe ciasta, np. bezę z owocami.

Adres: ul. Paryska 30

fot.: źródła własne/Facebook/Google