Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Bez kategorii

Nadchodzi era tabletów 4K

Nowe ekrany o rozdzielczości 4K*, przeznaczone do montażu w tabletach, firmy Japan Display (JDI), która dostarcza panele dla urządzeń SONY, Apple, Hitachi, Toshiba, sprawią, że jakość obrazu „inteligentnych telewizorów” może stać się nowym standardem w urządzeniach mobilnych, przy jednoczesnej oszczędności energii.

 

4K.jpgTelewizory 4K stają się powoli standardem na rynku elektronicznym, czy tak samo będzie z tabletami? źródło flickr.com

 

Matryce 4K są obecnie najpopularniejsze na rynku inteligentnych telewizorów. Ostatnio ich zastosowanie zaczęło się powiększać w sferze urządzeń przenośnych, czego przykładem może być nowy laptop Toshiba Satellite z 15.6 calowym wyświetlaczem 4K czy 20-calowy Toughpad Panasonica. Jednakże ze względu na swoje gabaryty nie mogą być one zaliczane do typowych urządzeń mobilnych takich jak smartfon czy tablet.

 

Dlatego też nowe ekrany 4K o przekątnej 10.1 cala od JDI mogą wprowadzić małą rewolucję na rynku. Firma zapowiada, że ich produkt będzie miał rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli przy upakowaniu wynoszącym 438ppi. Dla porównania obecny król wyświetlaczy wśród tabletów – Samsung Galaxy PRO 8.4, przy rozdzielczości 2560 x 1600 px posiada gęstość rzędu 359 pikseli na cal. Dodatkowo ekran JDI będzie mógł pochwalić się wysoką energooszczędnością, 160cio stopniowym kątem widzenia i jasnością 400 nitów.

 

Do tej pory nie wiadomo dokładnie, którzy wielcy producenci sprzętu elektronicznego zamontują ten produkt w swoich flagowcach. Jedno jest pewne, wykorzystanie ekranu 4k w tablecie, z pewnością spowoduje wzrost zainteresowania urządzeniami tego typu co podniesie ich rynek, który w chwili obecnej notuje spadek sprzedaży rzędu 15-20%.

 

*4K – wysokiej jakości standard rozdzielczości filmów cyfrowych oraz grafiki komputerowej. Nazwa pochodzi od 4 tysięcy pikseli umieszczonych w pozycji horyzontalnej. 4K charakteryzuje się czterokrotnie większą liczbą pikseli w porównaniu do powszechnie używanej rozdzielczości Full High-Definition oraz dziewięciokrotnie większą od High-Definition (źródło wikipedia)