Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Bez kategorii

Jazdów – inna twarz Warszawy

W Jazdowie prezentowana jest wystawa dotycząca dzielnicy, która za chwilę może zniknąć. Przez całe wakacje można oglądać ekspozycję, która przedstawia historię dzielnicy, domki fińskie będące głównymi obiektami architektonicznymi i współczesną jej twarz.

Prezentacja jest podzielona na dwie części: historyczną (co znajdowało się na terenie Jazdowa już od 1200 roku) oraz współczesną – przedstawiającą współczesne budownictwo oraz wspominającą o wybitnych mieszkańcach takich jak Halina Skibniewska, Maria Czubaszek, Barbara Wrzesińska. Nacisk położony jest na architektoniczny, historyczny i kulturalny wymiar osiedla.

10445969_906693922690774_8538653449628932328_n.jpg

Wystawa ukazuje unikalny, zagrożony likwidacją zakątek stolicy. Umieszczony na uboczu, pośród licznych ambasad przyciąga swoim wyróżniającym się charakterem. Przypominając drewnianą wioskę sprawia wrażenie miejsca oderwanego od reszty miasta. Same domki realizują ideę modernizmu humanistycznego, który oznaczał dostosowanie architektury do człowieka. Ekspozycja będzie okazją do zwrócenia uwagi mieszkańców Warszawy na drewnianą architekturę, jak i na akcje kulturalne projektu „Otwarty Jazdów” które odbywały się na terenie osiedla domków fińskich zeszłego lata.

Wystawę można oglądać przed Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego ul. Jazdów 1.