Kino pod chmurką

Dwa weekendy, dwa miejsca, dwie formy sztuki: muzyka i film, od 24 maja do 2 czerwca Pole Mokotowskie i Ogród Saski zapełnią się miłośnikami kina w plenerze. Odbędzie się tam czwarta Edycja Kina Koncertowego w Warszawie – wydarzenia, które łączy projekcje niemych filmów z muzyką na żywo.

 

antena.jpg

Warszawskie Kino Koncertowe trwać będzie przez dwa wiosenne weekendy. Podczas pierwszego z nich, od 24 do 26 maja, publiczność zgromadzi się na Polach Mokotowskich. Wyświetlane będą wyłącznie polskie produkcje.

W piątek zobaczyć będzie można dwa filmy w reżyserii Aleksandra Herza – „Tajemnicę pokoju 100” z 1914 roku  (najstarszy zachowany polski film) oraz „Bestię” z 1917 roku (w roli głównej Pola Negri). Projekcjom towarzyszyć będzie muzyka zespołu Trapersi.

W sobotę wyświetlony zostanie obraz „Szlakiem hańby” Mieczysława Krawicza z 1929 roku – historia wiejskiej dziewczyny, która udawszy się do Brazylii w poszukiwaniu pracy, trafia do domu publicznego. Do filmu muzykę zagra folkowy zespół Gadająca Tykwa.

Niedziela należeć będzie do krakowskiego zespołu Vladimirska, który akompaniować będzie dramatowi psychologicznemu Henryka Szaro  z 1929 roku „Mocny człowiek”. Film opowiada perypetie początkującego pisarza, który, by pozyskać pomysły na książkę, morduje swojego przyjaciela.

Kolejny weekend Warszawskiego Kina Koncertowego odbędzie się w Ogrodzie Saskim i poświęcony będzie produkcjom zagranicznym. 1 czerwca zobaczyć będzie można dwa filmy w reżyserii Charliego Chaplina – „Charlie włóczęga” z 1916 roku, w którym artysta wciela się w postać ubogiego skrzypka oraz „Brzdąc” z 1921 roku. Obrazom towarzyszyła będzie muzyka zespołu Ritmodelia specjalizującego się w grze na egzotycznych instrumentach perkusyjnych takich jak kongo, cuica czy mbira.

2 czerwca Kino Koncertowe zakończy seans współczesnego filmu niemego „Antena” z 2007 roku. Ta nietypowa produkcja odwołująca się do niemieckiego ekspresjonizmu filmowego (a w szczególności do dzieł Fritza Langa i Friedricha Murnaya) zwraca uwagę efektami wizualnymi. Opowiada o zagrożeniu, jakie stanowi dla społeczeństwa telewizja. Ten surrealistyczny obraz w reżyserii Estebana Sapira uzupełniony zostanie o muzykę Adama Świtały.

Na wszystkie seanse wstęp bezpłatny. Więcej informacji na stronie Warszawskiego Kina Koncertowego: http://www.kinokoncertowe.pl

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Nasza klasa rozbierana
Do niedawna słowo „ekshibicjonista” kojarzyło się głównie z jegomościem w...
Poczta Polska ma Wifi
Wybrane placówki Poczty Polskiej dają dostęp do bezpłatnego bezprzewodowego internetu...
Warto szukać, bo można znaleźć skarby
Ciągle prowadzone, najczęściej przez fanatyków, uparte poszukiwania po prywatnych i...
The Menzingers w Warszawie
Po raz kolejny w Polsce zagra The Menzingers. Już 17...