Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

Sport w fotografii w różnych odsłonach

Fani piłki nożnej właśnie zaczynają świętować Euro 2012. Fani sportowej fotografii znajdą coś dla siebie w Warszawie i Poznaniu 

W Warszawie można się wybrać w sportową podróż w czasie. Wystawa „Warszawscy sportowcy” na skwerze Willy’ego Brandta to szansa na prześledzenie jak aktywne było kiedyś miasto. W stolicy funkcjonowały bowiem liczne kluby sportowe otwarte dla wszystkich chętnych. Popularne niegdyś sekcje strzeleckie, motocyklowe czy kajakowe zapewniały sprawność fizyczną i wzmacniały hart ducha. Żydzi w przedwojennej Warszawie zrzeszali się w  klubach sportowych i zdobywali liczne nagrody. – Choć było wielu wybitnych żydowskich sportowców, to zaginęli w zbiorowej pamięci wraz z II wojną światową – mówi kurator wystawy, Jan Śpiewak. Archiwalne fotografie zostały zestawione ze współczesnymi przedstawieniami sportowców sfotografowanych przez Tadeusza Rolke. Wystawę można oglądać do 26 czerwca. 

rolke.jpgSABINA KŁECZEK (ZKS „Stal” Rzeszów/PM w Warszawie). © Tadeusz Rolke 2012

Poznań za to przygotował gratkę dla wielbicieli talentu Tomasza Gudzowatego. Oprócz znanych już zdjęć, będzie można zobaczyć inne, także z 2011 roku, nigdzie do tej pory nie pokazywane. To kolejny etap projektu „Sport Features”, który Gudzowaty rozwija od 2000 roku, chcąc stworzyć subiektywną encyklopedię sportu jako zjawiska łączącego w sobie pierwiastek duchowy i fizyczny. Ostatni reportaż zostal nagrodzony w kategorii „Sports” WPF – zdjęcia meksykańskich zapaśników – „Lucha Libre at La Loba”. Wystawa do obejrzenia w Centrum Kultury Zamek (8-26 czerwca).