Urodziny Starego Miasta
W czasie trwania II wojny światowej zniszczonych zostało 84 procent zabudowy lewobrzeżnej Warszawy. Natomiast już 22 lipca 1953 roku oddano do użytku kamienice na Rynku Starego Miasta oraz niektóre na ulicach Piwnej i Zapiecek. W tym roku przypada 60. rocznica odbudowy Warszawskiej Starówki, a miasto z tej okazji przygotowało nie lada atrakcje.
Raport na temat zniszczeń wojennych w Warszawie zlecony w 2004 roku przez Lecha Kaczyńskiego wykalkulował sumę strat na 54 miliardy dolarów. Odbudowa Starego Miasta wydawała się planem nierealnym, a według krytyków rekonstrukcji istniało ryzyko zafałszowania historii. Dlatego powstał pomysł odbudowy polegającej na nieodtwarzaniu zabytków. Latami prowadzono badania i projekty konserwatorskie. Już 8 lat po wojnie do użytku oddano pierwsze budynki. Dokonania polskich konserwatorów zostały nagrodzone w 1980 roku wpisaniem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Z okazji Odbudowy Starego Miasta w dniach 20 – 21 lipca 2013 roku miejskie ośrodki kultury i edukacji zapraszają na wspólne świętowanie, a towarzyszące wydarzenia kulturalnej nie będą miały nic wspólnego z nudną lekcją historii.
W programie znajdują się pokazy filmów archiwalnych i dokumentalnych o Starym Mieście w tym np. przedwojenna komedia „Ja tu rządzę” (’39), której akcja rozgrywa się na Warszawskiej Starówce. Dla miłośników muzyki Amfiteatr przy Starej Prochowni SCEK przygotował koncert steampunkowej wiolonczelistki Agaty Kurzyk, która łączy klasyczną wiolonczelę z elektroniką (21 lipca). Na uczestników będą czekać również prezentacje i wykłady. Varsavianista Jarosław Zieliński w Domu Spotkań z Historią 20 lipca zaprezentuje niedostępne zakamarki Starego Miasta, a w Fotoplastikonie Warszawskim do 25 lipca przedstawiona będzie wystawa fotograficzna ukazująca np. tramwaje z początku XX wieku przed kościołem Św. Anny na Krakowskim Przedmieściu czy usuwanie pomnika Paskiewicza sprzed Pałacu Namiestnikowskiego. Co więcej, chcąc poznać Starówkę w praktyce miasto oferuje wspólne spacery z przewodnikiem i zwiedzanie np. Piwnic Staromiejskich czy poznanie tajemnic Starówki o zmierzchu („Miasto Stara Warszawa – wydarzenia, tajemnice i legendy” 20 lipca).
To tylko nieliczne z wielu atrakcji, czekających na chętnych poznania lub odświeżenia wiedzy historycznej.
Dokładny program znajduje się na stronie zabytki.um.warszawa.pl