Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

ARCHIWUM

Powiedz NIE przemocy

Warszawscy studenci mówią „nie” przemocy wobec kobiet. Do akcji V-Day może dołączyć się każdy.

Spektakl Spektakl „Monologi waginy”
fot. Mirek Kaźmierczak

Studenci warszawskich uczelni włączyli się w projekt „NIE dla przemocy wobec kobiet i dziewczyn”. Kampania potrwa do końca marca.

vday_fot_m_kazmierczak_03.jpgfot. Mirek KaźmierczakAkcja V-Day jest częścią globalnego ruchu na rzecz zaprzestania przemocy wobec kobiet i dziewczyn. Zainicjowany został  przez Eve Ensler, amerykańską aktywistkę, dramatopisarkę i autorkę „Monologów waginy”. Ruch działa w 140 krajach na całym świecie.

Zadaniem kampanii jest zwrócenie uwagi na wszelkie formy przemocy wobec kobiet i dziewczyn. Poruszane są problemy agresji zarówno fizycznej, seksualnej, czy psychicznej. Zgodnie z danymi Amnesty International więcej kobiet w wieku 15-44 lat ginie wskutek brutalnego użycia siły, niż w wypadkach samochodowych czy w wyniku chorób nowotworowych. W Polsce przemocy doświadcza rocznie 800 tys. kobiet, a śmierć ponad 150 spowodowana jest tzw. nieporozumieniami domowymi.

V-Day to cykl warsztatów, pokazów, filmów, paneli dyskusyjnych i wykładów. Będzie można wziąć również udział w akcjach animacyjnych czy warsztatach samoobrony z Robertem Moskwą. Odbędzie się także zbiórka pieniędzy dla Centrum Praw Kobiet i Specjalistycznego Ośrodeka Wsparcia dla Ofiar Przemocy.fot. organizatorzy

Akcję wspiera wiele znanych osób, które także postanowiły wyrazić swój sprzeciw wobec brutalnego traktowania kobiet. Są to m.in.: Bartek Jędrzejak – prezenter pogody Dzień Dobry TVN i Alicja Węgorzewska – polska śpiewaczka operowa – oboje obecni na spektaklu inaugurującym kampanię, stylistka Jaga Hupało, dziennikarka Beata Sadowska, scenarzysta i reżyser Andrzej Saramonowicz, czy aktorzy Wojciech Medyński i Maria Niklińska.

Więcej o kampanii i jej szczegółowy program znajdziecie na:
blogu: www.vday.waw.pl
i Facebooku: www.facebook.com/vdayuw