Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Muzyka

„Pamiętajcie wy o mnie, co sił, co sił!"

Gdy w 1980 roku Jacek Kaczmarski śpiewał te słowa w „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego” nie sądził zapewne, że niedługo odniosą się one do niego samego. Artysta zmarł na raka w 2004 roku. Gdyby żył, 22 marca br. obchodziłby 55. urodziny. Z tej okazji w kilku miastach Polski odbędą się koncerty twórców wykonujących utwory Jacka Kaczarskiego

 

kaczmarskifot. Paweł Plezner/Wikipedia

Jego twórczość to głównie własne wiersze śpiewane prze akompaniamencie gitary i czasem pianina. Występował zarówno samodzielnie jak i w zespole, najczęściej z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Podczas stanu wojennego pracował w Radiu Wolna Europa, czemu zawdzięcza miano „barda Solidarności”. Sam Kaczmarski protestował jednak przeciw spłycaniu jego utworów jedynie do sfery politycznej. Tworzył piosenki o tematyce historycznej, literackiej, filozoficznej, politycznej i społecznej. Najbardziej znane dziś utwory to „Obława”, „Mury”, „Nasza klasa”, „Zbroja” i „Sen Katarzyny II”. Prócz tego wykonywał też utwory innych poetów, a także tworzył formy prozatorskie.

22 marca o godz. 19.00 w poznańskiej Cafe Misja odbędzie się wernisaż piosenek Jacka Kaczmarskiego, przygotowany przez studentów UAM. Następnego dnia o 19.30 w Centrum Łowicka w Warszawie wystąpi Mateusz Nagórski. Działalność artystyczną prowadzi on od 17-ego roku życia i w swej karierze współpracował m.in. z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Wykonuje nie tylko znane utwory Kaczmarskiego, ale także muzyczne adaptacje wierszy ze zbioru „Tunel”, które Kaczmarski napisał, gdy nie mógł już śpiewać.

Jednocześnie w Centrum Kultury Scena w Gnieźnie wystąpi Kwartet ProForma. Koncert nawiązuje tytułem do jednego z najbardziej znanych albumów Kaczmarskiego „Wojna postu z karnawałem”. Kwartet wystąpi też 24 marca w toruńskim Dworze Artusa. Formacja gra adaptacje utworów Kaczmarskiego już od 8 lat i została doceniona m.in. przez Przemysława Gintrowskiego. Prócz znanych piosenek wykonają też utwory ze zbioru „Tunel”.

Z okazji 55. urodzin Jacka Kaczmarskiego w księgarniach ukazała się również „Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego” autorstwa Iwony Grabskiej i Diany Wasilewskiej. Książka zawiera reprodukcje licznych obrazów oraz utwory, które były nimi inspirowane, opatrzone komentarzami autorek. Pomysł na napisanie tego dzieła wysunął podobno sam Kaczmarski, ale nie zdążył go zrealizować przed śmiercią.