„Nie narzekaj, porozmawiaj!” – pierwsza taka debata studencka w Europie

PlakatUważasz, że metody przekazywania wiedzy i umiejętności na twojej uczelni są nieodpowiednie i przestarzałe? A może wręcz przeciwnie – przyjęte tam rozwiązania powinny stać się przykładem dla innych? A co z odpłatnością za drugi kierunek? I czym właściwie jest plagiat oraz jak powinno się karać przypadki jego popełnienia?

 

Każdy z nas nieraz narzekał na jakość programów nauczania i przebieg zajęć. Nie mówiąc już o burzy, którą rozpętał pomysł odpłatności za drugi kierunek studiów. Po raz pierwszy możemy jednak wyrazić swoje zdanie w sposób bezpośredni i publiczny oraz wziąć udział w niecodziennej walce na argumenty.

 

Taką szansę stwarza oparty na innowacyjnej metodzie projekt studencki – „Sondaż deliberatywny® na uniwersytecie”. 22 i 29 października 2012 odbędą się interaktywne debaty. Jak wziąć udział? To proste – jedyne, czego potrzebujemy, to dostęp do internetu.

 

Uczestnicy debaty otrzymają specjalny pakiet informacyjny. Ponadto każdy debatujący będzie miał możliwość zadawania pytań ekspertom on-line. Na uczestników dyskusji czeka specjalnie dla nich przygotowana platforma do debat głosowych. Będą dzielić się wiedzą i wyrażać opinie w niewielkich, 10-15-osobowych grupach.harmonogram

 

Czym właściwie jest sondaż deliberatywny? To metoda konsultacji społecznych, która włącza obywateli w debatę na ważne tematy. Została opracowana przez prof. Jamesa Fishkina z Uniwersytetu Stanforda. Jej zadaniem jest zebranie opinii od ludzi, którzy posiedli przynajmniej podstawową wiedzę o faktach i alternatywnych propozycjach działań w danej sprawie. To przeciwieństwo tradycyjnych sondaży, które sumują często nieprzemyślane opinie.

Innowacyjną stroną projektu jest wykorzystanie narzędzi internetowych. Będzie to miało miejsce po raz pierwszy w Europie.

 

Celem projektu jest zebranie i zaprezentowanie wniosków wypracowanych w trakcie debaty studenckiej. Na ich podstawie powstanie publikacja, której treść współtworzyć będą uczestnicy debaty. Ponadto dla każdego przewidziany jest specjalny certyfikat i bon do Traffic Club. Odbędzie się także losowanie upominków.

Projekt wspierają Centrum Deliberacji w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz StudentsWatch.

Studenci wszystkich warszawskich uczelni, którzy chcieliby osobiście poznać organizatorów i zadać im kilka pytań, mogą wziąć udział w spotkaniu organizacyjnym. Rozpocznie się ono o godzinie 17:00, 5 października w sali 308, Stary BUW, Kampus Główny UW.

                                                                                              

Więcej informacji pod adresem: http://cd.uw.edu.pl/sd/

 

Wydarzenie: debata w ramach projektu „Sondaż Deliberatywny na uniwersytecie”

Data: 22 i 29 października 2012

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Rozgrzane do czerwoności

Kolory są wszechobecne i wpływają na nasze emocje oraz samopoczucie....

Rozmowy kontrolowane
W Wielkiej Brytanie ruszyło właśnie śledztwo w sprawie hakerskich praktyk...
Zanim nadejdą Oscary
Martin Scorsese czy Alfonso Cuaron? Amy Adams czy Sandra Bullock?...
Księża na Księżyc?
Trzynasta Manifa odbyła się pod hasłem „Przecinamy pępowinę”. Feministki domagają...