sophia-simoes-SPxmRGXrKd8-unsplash

Polskie badaczka a pielgrzymki Inków

Inkowie odbywali pielgrzymki na szczyty wulkanów, gdzie składali ofiary z dzieci i kobiet. Ruch pielgrzymkowy w tym regionie był dobrze zorganizowaną strukturą, w której istotną rolę odgrywały wysokogórskie tambos – miejsca rytuałów i odpoczynku dla setek pielgrzymów. Badaczki z Uniwersytetu Warszawskiego analizują sposób, w jaki te miejsca były wykorzystywane.

Capacocha był jednym z najważniejszych rytuałów religijnych w państwie Inków. Polegał na składaniu ofiar z dzieci i młodych kobiet bóstwom oraz świętym miejscom, które znajdowały się na szczytach gór lub wulkanów.

W 2022 roku rozpoczęto międzynarodowy projekt badawczy dotyczący miejsc związanych z ostatnimi etapami pielgrzymek Inków. Naukowcy analizowali organizację przestrzeni tambos na wulkanach Chachani i Pichu Pichu w Peru.

Badania prowadziły dr Dagmara Socha z Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Dominika Sieczkowska-Jacyna z Politechniki Śląskiej. Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Antiquity: a review of world archaeology”.

(fot. Sophia Simoes na Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
O pokój trzeba walczyć

„Ta rewolucja nie będzie transmitowana” to jeden z ostatnich filmów...

Ukazuje się książka z korespodencją Marii Skłodowskiej i Einsteina!

W nowej książce opublikowano 32 listy wymieniane między Marią Skłodowską-Curie...

Dlaczego Trochę Inny Festiwal Fotografii?
Dlaczego TIFF a nie JPG? Czym nas zaskoczy młody, jesienny...
Białoruś w Lunie
Oprócz Łukaszenki, ziemniaków i Mińska Białoruś ma też swoje własne...