Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

ARCHIWUMBez kategoriiinne uczelniePodróżePolecamyUW

Co nowego, Veturilo?

Męczą cię zatłoczone metro i stojące w korkach autobusy? Wybierz rower! Już 1 marca startuje nowy sezon Veturilo.

Veturilo istnieje w Warszawie od sierpnia 2012 roku, wchodzi w skład niemieckiej sieci Nextbike, sieci bezobsługowych wypożyczalni jednośladów i jest największym tego typu systemem w Europie Środkowo-Wschodniej, wyposażonym w ok. 5,4 tys. rowerów. W stolicy znajduje się obecnie 377 stacji. Do tego grona dołączy w tym sezonie kolejne osiem:

– Łabiszyńska, przy Ośrodku Sportu i Rekreacji Targówek (Targówek),

-skrzyżowanie al. KEN i Przy Bażantarni(Ursynów);                                         

-park Kępa Potocka (Bielany),  

-rondo Zesłańców Syberyjskich (Ochota),    

-PKP Żwirki i Wigury (Ochota),

-Marymoncka – Przy Agorze (Bielany),

-skrzyżowanie Wólczyńskiej i Conrada (Bielany), 

-Arkuszowa (Bielany).

W celu założenia konta w systemie Veturilo należy zarejestrować się na stronie systemu, wpłacić minimum 10 zł opłaty inicjalnej i odebrać sms oraz e-mail z kodem PIN, pełniącym, wraz z telefonem, funkcję identyfikatora. Można to zrobić na stronie veturilo.waw.pl lub poprzez aplikację mobilną. Pierwsze 20 minut jazdy jest zawsze darmowe.

Stacje powstają z inicjatywy ratuszów Bielan, Ursynowa, Ochoty oraz Targówka a za ich finansowanie odpowiedzialne są dzielnice w porozumieniu z Zarządem Dróg Miejskich.

Ciekawym rozwiązaniem są rowery elektryczne, posiadające silnik wzmacniający pedałowanie. Spora stacji tego typu (w sumie jest ich 10) mieści się w pobliżu obiektów uniwersyteckich – m.in. kampusu UW przy stacji metra Nowy Świat–Uniwersytet, czy przy ul. Karowej, niedaleko Instytutu Socjologii.

Warto dodać, że systemy Nextbike (w tym Veturilo) są ze sobą kompatybilne – oznacza to, że nie ma potrzeby zakładania nowego konta, aby wypożyczyć rower w innym mieście w ramach Nextbike. Ponadto istnieje możliwość pozostawienia rowerów ze stolicy w kilku podwarszawskich miejscowościach m.in. w Pruszkowie, Otwocku czy w Markach.

System Veturilo od wielu lat cieszy się dużą popularnością wśród młodych ludzi. Jak zauważa Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy firmy Nextbike Polska -W ubiegłym roku najpopularniejsze trasy pokonywane na rowerach Veturilo wiodły do i od miejsc bezpośrednio związanych z warszawskim życiem akademickim – (stacja Al. Niepodległości – Batorego do stacji Stefana Banacha – UW i z powrotem oraz stacja Dewajtis – UKSW doMarymoncka – Dewajtis i z powrotem). Jak dodaje Pogorzelski, 30% użytkowników systemu to osoby w wieku 18-25 lat.

Fot. Materiały Prasowe Veturilo