Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

ARCHIWUM

Drużyna UW wicemistrzem świata

Finały 36. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM ICPC za nami. Impreza miała miejsce na Uniwersytecie Warszawskim. „Puchar Mistrzów Świata” trafił w ręce drużyny z St. Petersburg State University of IT, Mechanics and Optics. Reprezentacja UW zajęła drugie miejsce pokonując pozostałe 110 drużyn. Tytuły wicemistrzów otrzymali Tomasz Kluczyński, Jakub Pachocki i Wojciech Śmietanka.

ceremonia wreczenia nagrod_fot_m_kazmierczakCeremonia wręczenia nagród
fot. M.Kaźmierczak

W zawodach uczestniczyło 112 trzyosobowych zespołów z całego świata. Finaliści wybrani zostali z ponad 25 000 uczestników z 2219 uniwersytetów w 85 krajach.

ceremonia_otwarcia_w_sali_kongresowej_fot_m_kazmierczak_01.jpgCeremonia otwarcia mistrzostw w Sali Kongresowej
fot. M.Kaźmierczak

 

Zespoły biorące udział w zawodach miały pięć godzin na rozwiązanie od 8 do 12 zadań programistycznych. Każde z nich było sformułowane w postaci historyjki. Zadaniem uczestników było wydobycie specyfikacji problemu algorytmicznego, ułożenie stosownego algorytmu i zaprogramowanie go w wybranym języku (C, C++ lub Java). – Żeby wygrać w tych zawodach trzeba być dobrym matematykiem, dobrym informatykiem i dobrym programistą. Nie wystarczy jednak być indywidualnie świetnym zawodnikiem – zespół musi się też dobrze uzupełniać. Najlepiej, jeśli każdy członek drużyny ma swoją specjalizację. Jeden lubi problemy związane z geometrią, drugi jest świetny w algebrze, a trzeci rozwiązuje zadania związane z kombinatoryką – tłumaczy prof. Jan Madey, dyrektor warszawskich finałów i opiekun drużyny z UW.

polska_druzyna_podczas_rozwiazywania_zadan_fot_m_kazmierczakDrużyna UW podczas rozwiązywania zadań
fot. M.Kaźmierczak

Każda drużyna miała do dyspozycji tylko jeden komputer i kartki do zapisu wyliczeń. Jedynie dwa najlepsze zespoły znakomicie poradziły sobie z 9-cioma spośród 12-stu przygotowanych zadań. O zwycięstwie zadecydował łączny czas poświęcony na ich rozwiązanie. Zawody odbywały się na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

 

wydzial_zarzadzania_uw_fot_m_kazmierczak.jpgWydział Zarządzania UW w dniu zawodów
fot. M.Kaźmierczak

W czasie mistrzostw na Uniwersytecie Warszawskim, studenci mieli okazję zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi oraz wziąć udział w seminarium poświęconym technologii i pokazie IBM.

oczekiwanie_na_wyniki_fot_m_kazmierczak.jpgOczekiwanie na wyniki
fot. M.Kaźmierczak

Finały mistrzostw zakończyła uroczystość „Award Ceremony” w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Podczas ceremonii wręczono medale i Puchar Mistrzów Świata. Laureaci otrzymali również inne nagrody oraz gwarancję pracy bądź stażu w IBM.