Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Bez kategorii

Jakie aplikacje wybrać na android-smartfona?

Smartfony przegoniły „zwykłe” telefony nie tylko pod względem popularności, ale też liczebności sprzedanych egzemplarzy. Bez nowej „zabawki”, ale też często i narzędzia pracy, nie ruszamy się z domu. Czym byłby smartfon bez odpowiedniego systemu operacyjnego i bez aplikacji, które ułatwiają jego obsługę? Polecamy listę programów, kompatybilnych z Androidem, które wydają się być najlepsze w swojej kategorii i wnoszą dużo udogodnień w funkcjonowanie smartfonów.

      

Avast-Mobile-Security.jpg

W kategorii bezpieczeństwo bezkonkurencyjny jest avast! Free Mobile Security. To obecnie najlepsza, bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne, zapewniająca ochronę antywirusową. Wyposażona została w szereg innych funkcji m.in. filtr połączeń/SMS, zdalną blokadę, zaporę ogniową, raport prywatności itd. Ponadto aplikacja posiada możliwość śledzenia smartfona w razie kradzieży.

 

 

 

 

 

 

 

               

menadżer

Nie ma lepszego programu zarządzającego danymi w smartfonie od Menadżera plików. Jest to program kompatybilny z systemem Android, z przejrzystym menu, różnymi rodzajami widoku podczas przeglądania plików. Umożliwia kompresję i dekompresję danych, ich wycinanie, kopiowanie, wklejanie. Posiada wbudowany edytor tekstu i odtwarzacz plików swf. Wyświetla miniaturki dla zdjęć, obrazków oraz plików i działa przy każdej rozdzielczości ekranu.

               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ram booster.jpg

Większość urządzeń mobilnych została wyposażona w bardzo ograniczone zasoby pamięci podręcznej. Zainstalowany fabrycznie menadżer zadań kasuje procesy o niskim priorytecie na rzecz tych wyższych, lecz robi to niedokładnie. Często odbywa się to w nieodpowiednim momencie powodując powolną reakcję interfejsu, zacinanie się. To źle wpływa na komfort pracy z urządzeniem. Ratunkiem w tej sytuacji jest aplikacja Smart RAM Booster. Jest to mały, konfigurowalny widget, zawsze widoczny nad paskiem stanu na głównym ekranie, który umożliwia zwolnienie pamięci RAM jednym stuknięciem w ekran. Pomaga to oszczędzać energię i wydłużyć żywotność baterii. Aplikacja ta została zaprojektowana tak, aby przyspieszyć działanie smartfona poprzez wyłączanie mało istotnych procesów działających w tle, które zużywają znaczną ilość pamięci.

 

               

 

 

 

 

 

 

 

adobePrzydatna i bezpłatną aplikacją na smartfona jest także Adobe Reader. Bardzo dobrze znany z wersji na peceta jeden z najlepszych programów do przeglądania i obsługi plików PDF na różnych platformach i urządzeniach. Dzięki Adobe Reader z łatwością można uzyskać dostęp do szerokiego wyboru plików PDF, zarządzać nimi i udostępniać je. Aplikacja obsługuje takie pliki, jak: portfolio PDF, dokumenty chronione hasłem, formularze, oraz pliki PDF podlegające regułom programu Adobe LiveCycle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opera.jpg

O ile Opera jest dość przeciętnie lubianą i niechętnie wybieraną przez użytkowników komputerów, przeglądarką internetową, to jej wersja mobilna jest obecnie produktem z najwyższej półki. Nie chodzi tu tylko o jakość, ale szybkość i wygodę przeglądania treści w Internecie. Opera Mobile automatycznie przystosowuje się do sposobu, w jaki korzysta się z mniejszego ekranu: zawija tekst, zmienia powiększenie, rozmiar i orientację strony. Zapewnia to większą wygodę podczas przeglądania ulubionych witryn. Dużym atutem tej aplikacji jest jej synchronizacja z Twitterem i Facebookiem, co znacznie ułatwia udostępnianie treści znalezionych w sieci.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

skypeSkype to kolejna, znana ze swojego pecetowego zastosowania aplikacja. Służy do wykonywania bezpłatnych połączeń telefonicznych lub wideorozmów, wysyłania błyskawicznych wiadomości do wszystkich użytkowników Skype za pomocą Internetu (nie dotyczy to transferu danych w smartfonie, za który należy zapłacić). Posiada również opcję tańszych rozmów z numerami stacjonarnymi i komórkowymi, czyli telefon w telefonie. Skype do tej pory nie znalazł godnego zamiennika i króluje na rynku tego rodzaju komunikatorów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mx player.jpg

MX Player to jeden z najlepszych odtwarzaczy filmów na urządzeniach mobilnych. Posiada on dekoder H/W, dzięki któremu możliwe jest oglądanie wielu rodzajów filmów. MX Player jest pierwszym odtwarzaczem wideo, który potrafi wykorzystać wiele rdzeni procesora smartfona. Pozwala to na 70 proc. szybsze dekodowanie filmów niż w przypadku programów korzystających z zasobów jedynie jednego rdzenia procesora. Oprócz tego aplikacja ta posiada funkcje łatwego powiększania za pomocą uszczypnięć ekranu, przewijania napisów i blokadę dla dzieci.

 

 

 

 

pics

Warto również zainstalować na smartfonie aplikację PicsArt, która łączy najlepsze funkcje wielu programów do obróbki zdjęć oraz jest jednym z najlepszych i najbardziej kompletnych darmowych edytorów zdjęć dostępnych dla urządzeń Android. Oprócz standardowej edycji, można w nim rysować, dodawać efekty specjalne takie jak Matryca, kreskówka, szkicownik, efekt Ortona, Lomo, vintage, cross process itp. To co zostanie stworzone, można łatwo udostępnić znajomym, ponieważ PicsArt jest sprzężona ze wszystkimi znanymi portalami społecznościowymi. Warto dodać, że aplikacja ta rozszerza działanie standardowego aparatu, przez co przy wykonywaniu zdjęć można stosować różne efekty, które sprawią, że będą one wyglądały jeszcze lepiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

transportoid.jpgKolejną ciekawą i przydatną aplikacją jest Transportoid. To program, który zawiera rozkłady jazdy komunikacji miejskich większych miast w Polsce. Wystarczy tylko wybrać miejscowość, a Transportoid pobierze aktualny rozkład. Wyszukiwanie odpowiedniej trasy może odbywać się na podstawie rodzaju środka transportu, numeru linii lub nazwy przystanku. Dzięki Transportoidowi, który współpracuje z mPay i SkyCash można zakupić bilety komunikacji miejskiej dla wielu miast Polski. Jest to idealna aplikacja dla ludzi w ciągłym ruchu, dla których każda minuta jest cenna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

eu2Dla miłośników sportu wartą polecenia jest aplikacja Eurosport. Dzięki niej można  się przenieść na mobilną stronę internetową serwisu sportowego Eurosport, gdzie znajdują się najświeższe informacje ze wszystkich dziedzin sportu, aktualne wyniki meczy piłki nożnej, koszykówki, relacje ze spotkań, dział wideo ze skrótami wydarzeń sportowych. Program dla tych, którzy chcą być ze swoją ulubioną dyscypliną na bieżąco.

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jest jeszcze wiele aplikacji, o których warto by wspomnieć. Te powyżej stanowią wybór PDF, jako tych najbardziej charakterystycznych, najlepszych i najpopularniejszych w swoich dziedzinach. W kolejnym artykule zostaną przedstawione programy na iOS-a.