media

NIK: TVP oszczędzała na dziennikarzach

tvp.jpegNajwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z którego wynika, że media publiczne najwięcej oszczędzały na… dziennikarzach

W latach 2009-2011 TVP zwolniła 586 osób, głównie dziennikarzy. Najgorsza sytuacja jest w oddziałach terenowych, gdzie zatrudnienie w tym okresie spadło o 20 %, a w centrali o 11 %. Zwolnienia kosztowały spółkę 44 mln złotych, z czego 70 % trafiło do kieszeni byłej kadry kierowniczej.

Ponadto NIK doszukała się szeregu innych nieprawidłowości. TVP przez wiele lat nie miało strategii rozwoju (przyjęto ją w styczniu tego roku). Na Woronicza nie zabrakło kreatywnej księgowości. Zaniżano rzeczywiste straty, a kancelarie prawnicze (na które w ciągu dwóch lat wydano prawie 10 mln zł) były wyłaniane poza procedurą przetargową. Mimo tego, że TVP zatrudnia własnych prawników.

Zdaniem prezesów TVP i PR należy zwiększyć ściągalność abonamentu, aby poprawić kondycję finansową tych mediów. W przypadku Polskiego Radia środki z abonamentu (131,7 mln zł) stanowiły zaledwie 52,7 proc. jego przychodów w 2011 roku. To o ponad 25 mln zł mniej niż w roku 2010 i o ponad 40 mln zł mniej niż w roku 2009.