Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

ARCHIWUM

Chłodne otwarcie

Zamiast zwyczajowych nożyczek – młotki. Doktoranci Wydziału Fizyki zamrozili wstęgę ciekłym azotem, aby nie można było jej tradycyjnie przeciąć. Tak powitano nowe budynki w Kampusie Ochota Uniwersytetu Warszawskiego.

W 198. rocznicę powstania Uniwersytetu odbyło się uroczyste otwarcie kolejnych nowoczesnych budynków uczelni – nowego Wydziału Fizyki oraz Centrum Nowych Technologii. Pieniądze na obie inwestycje pochodziły ze środków Unii Europejskiej. Oba gmachy znacznie różnią się od siebie wizualnie, ponieważ ich zaprojektowanie zlecono dwóm różnym pracowniom architektonicznym. W środku znajdują się specjalistyczne laboratoria z nowoczesnym sprzętem.

 

Podwójne-otwarcie-slajder-879x300.jpgŹródło: UW

Wydział Fizyki przeniósł się do Kampusu Ochota po 90 latach urządowania przy ulicy Hożej 69. Głównym powodem przeprowadzki do nowoczesnego budynku był coraz bardziej doskwierający brak miejsca na Śródmieściu. Teraz przeprowadzili się do przepastnej siedziby, gdzie mają do dyspozycji dużo lepsze wyposażenie i znacznie więcej miejsca. A będzie go jeszcze więcej, ponieważ ukończony budynek jest dopiero połową zaplanowanego kompleksu, a budowa drugiej połowy rozpoczęła się zgodnie z planem w sierpniu tego roku. Z okazji uroczystego otwarcia doktoranci Wydziału Fizyki przygotowali małą niespodziankę. Zmrozili wstęgę ciekłym azotem, w związku z czym zamiast rytualnego przecinania nożyczkami, trzeba było rozbić ją młotkami. I to aż czterema.

Drugim budynkiem otwartym 19 listopada tego roku jest Centrum Nowych Technologii. Jest to zupełnie nowa instytucja w ramach Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie się zajmować badaniami nad skomplikowanymi, wciąż jeszcze niezbadanymi dziedzinami nauki. Dyrektor CeNT prof. Piotr Węgleński powiedział, że projekt jest ogólnouniwerystecki i liczy na współpracę z wieloma wydziałami. Stwierdził także, że nie zamierzają prowadzić studiów licencjackich, ale chętnie włączą się w prowadzenie studiów magisterskich i doktoranckich.

Fizyka-4.jpgWydział FIzyki / Źródło: UW

Nowe budynki otwarte w Kampusie Ochota to kolejny efekt ogromnych funduszy, jakie otrzymał Uniwersytet Warszawski. Już wiele wydziałów zostało przeniesionych do nowych siedzib lub poddanych gruntownej odnowie. Dzięki czemu można uczyć się w nowoczesnych i schludnych budynkach.