Co kraj, to obyczaj – recenzja książki Bez gaf w obcych krajach. Podróże z klasą
Podróże stały się obecnie normą. Coraz więcej ludzi przemieszcza się po całym świecie w celach turystycznych, biznesowych, zawodowych. Jednak dopiero za granicą okazuje się, jak kultura, obyczaje i normy prawne różnią się od tych, które znamy. Książka autorstwa Kazimierza Capa Bez gaf w obcych krajach. Podróże z klasą Wydawnictwa Bellona pomoże ustrzec się przed nieporozumieniami wynikającymi z kontaktów międzykulturowych.
„Opuszczając swój kraj, a nawet dalej kontynent europejski, musimy zdać sobie sprawę, że to co u nas jest oczywiste, w innej części globu może być wzięte za nietakt lub wyraz grubiaństwa. Spróbujmy więc odbyć podróż dookoła świata i choćby w skrócie przyjrzeć się, jak to wygląda w różnych stronach- zachęca autor.
Bez gaf w obcych krajach. Podróże z klasą to poradnik napisany z myślą o Polakach, którzy wybierają się za granicę. Kazimierz Cap chce uświadomić czytelnikom, jakie nietypowe sytuacje mogą ich spotkać w poszczególnych państwach i kulturach. Autor w prosty i uporządkowany sposób wyjaśnia, na czym polegają te różnice, i jak sobie z nimi radzić, by nie obrazić drugiej osoby lub by nie wpaść w tarapaty natury prawnej. Cap próbuje przywołać konteksty historyczne, społecznie i ekonomiczne, które miały bezpośredni wpływ na wszelkie kontrasty kulturowe. Niektóre z nich wzbogaca o przykłady z życia. W podrozdziale „Czy podawać rękę na powitanie?” autor opisał nietakt irańskich siatkarzy, którzy po meczu z drużyną z Afganistanu podziękowali przeciwnikom i nieopatrznie podali również rękę sędzinie z Kirgistanu. Ten drobny gest wywołał skandal, ponieważ irańskie prawo zabrania dotykania kobiety przez mężczyznę z nią niespokrewnionego. Aby uniknąć kary chłosty sportowcy musieli publicznie przeprosić sędzinę. Autor kilkukrotnie próbuje przekonać odbiorców, że respektowanie obyczajów cudzej kultury jest oznaką dobrego wychowania i że dzięki temu inni będą traktować nas z podobnym szacunkiem.
Książka została podzielona na 14 rozdziałów. Zostały w nich poruszone takie zagadnienia jak: powitanie, gesty i ich znaczenie, rozmowy, ubiór, kultura w biznesie, czy ucztowanie. Przewodnik ten jest źródłem wielu praktycznych porad. Można go czytać na dwa sposoby. Jeżeli czytelnika interesuje konkretne zagadnienie to może odszukać dany fragment i dowiedzieć się wszystkiego na ten temat. Drugim techniką jest prześledzenie obyczajów danego kraju lub regionu. Wówczas można odnaleźć wszelkie informacje dotyczące tylko tego miejsca.
Publikacja ta porusza niezliczoną ilość sytuacji z życia codziennego, w których możemy popełnić gafę. Autor stara się, by każdą z nich odnieść do wszystkich kultur, a przynajmniej do większości. Niestety przez to czytelnik ma wrażenie, że jest to zbyt szczegółowe i po paru stronach wyliczanki zaczyna czuć znużenie. Jednak nie zmienia to faktu, że książka jest kopalnią wiedzy o międzykulturowości.