Finisaż wystawy BHP

Galeria Asymetria zaprasza na finisaż wystawy BHP, historia pewnej wyobraźni, który odbędzie się w czwartek 16 maja o godz. 19.00, z udziałem Andrzeja Koniakowskiego i Krzysztofa Pijarskiego, którzy opowiedzą o twórczości Jerzego Lewczyńskiego. W trakcie wydarzenia zostanie pokazany film z Serii Leksykon Śląskiej Fotografii „Jerzy Lewczyński” (2005) w realizacji Janusza Musiała. Chcemy porozmawiać o związkach pomiędzy pracą na zamówienie a sztuką w okresie PRL-u.

 

bhp1fot. Galeria Asymetria

Jeśli z ukosa spojrzymy na historię BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy) w okresie PRL-u, to okazuje się, że jej generalne założenia krążą wokół zespołu zagadnień gospodarczych, a wypadki przy pracy to niewątpliwe duże straty finansowe dla państwa. Natomiast popularyzacja BHP przenoszona była już na ideologiczny poziom gdzie uzasadnia się, że „pomaga się robotnikom w zrozumieniu prawdy, że ochrona ich życia i zdrowia to wielka rzecz” gdyż „Klasa robotnicza ma swój zmysł krytyczny, ma własną oceną i szybko potrafi odróżnić prawdziwe wartości od pustych frazesów”.

 

bhp2fot. Galeria Asymetria


Pomiędzy tymi dwoma dziedzinami: gospodarką a „wielką rzeczą” zieje jakaś ogromna luka w rodzaju „Słowacki wielkim poetą był” i nic tu nie znajdziemy o tym że „człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka, chociażby ta dusza była kretyniczna” (www.ściąga.pl).

 

bhp3fot. Galeria Asymetria

Witold Gombrowicz był wielkim nauczycielem Jerzego Lewczyńskiego i jeśli fotograf podróżował do Zakładów Azotowych w Kędzierzynie z propozycjami wykonywania zdjęć i plansz dydaktycznych do celów BHP, to między innymi dlatego, iż w fotografii odkrył niszę w której w sposób nieskrępowany mógł opowiadać o codzienności i gdzie język jego sztuki w jakiś sposób umożliwiał taki rodzaj narracji w której nawet po upływie 50 lat swobodnie unosimy się w oparach absurdu.

 

bhp4fot. Galeria Asymetria

Wizualne wątki tej „chałtury” to owoc współpracy fotografa ze znakomitym grafikiem i przyjacielem artysty Janem Lessaerem, autorem m.in. dekoracji graficznej lokalu Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Gliwicach.

Co ciekawe, niektóre pomysły z plansz BHP były później opracowywane przez fotografa w materiale już czysto artystycznym. Właśnie ten zbiór fotografii i kolaży BHP – wykonanych na przełomie lat 50/60. oraz ich odbicia w klasycznych już pracach Jerzego Lewczyńskiego zostaną pokazane na wystawie w galerii Asymetria.

 

Jerzy Lewczyński jest jednym z najważniejszych twórców w historii polskiej fotografii XX wieku, autorem teorii „archeologii fotografii”, wykorzystującym w swojej twórczości intelektualny i filozoficzny potencjał fotograficznego medium. 
materiał organizatora: Galeria Asymetria
Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
„Król” Twardocha na deskach Teatru Polskiego

18 maja odbyła się premiera spektaklu Król, będącego teatralną adaptacją...

Pokolenie zrobione w balona
W historii świata było wiele rewolucji – francuska, październikowa, kulturowa,...
Twórcy i tyrani

Między uległością, a niezależnością. Rosyjscy pisarze na przestrzeni wieków musieli...

Największy Stalin na świecie-opowieść Mariusza Szczygła

O pomnikach z perspektywy reportera opowie 7 marca Mariusz Szczygieł,...