Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURAMiejsca

Satyrykon – kto najlepiej wbija szpile

Empatia i satyra – ten antagonistyczny duet był bohaterem międzynarodowego konkursu Satyrykon Legnica 2018. Najlepsze prace konkursu można obejrzeć do 24 lutego w Muzeum Karykatury przy ul. Koziej. ­­

Satyrykon to jeden z najważniejszych konkursów satyrycznych na świecie organizowany od ponad 40 lat w Legnicy. Ostatnia edycja przyciągnęła aż 584 rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików z 54 krajów. W Muzeum Karykatury, które zostało wybrane jednym z najciekawszych muzeów w Europie, pokazane zostały prace artystów, którzy najlepiej zdefiniowali motyw przewodni konkursu – empatię. Za pomocą satyry twórcy odpowiadają na pytanie – gdzie we współczesnym świecie empatii jest za dużo, a gdzie jej brakuje.

W muzeum można zobaczyć także prace inspirowane aktualnymi wydarzeniami, biorące udział w kategorii „Satyra i żart”. Z kolei 4 grudnia podczas wernisażu wystawy wręczone zostały kolejne nagrody legnickiego konkursu, Szpile Satyrykonu. Wykonaną z brązu statuetkę w kształcie damskiego buta za wyjątkowe poczucie humoru i otwarty umysł otrzymali Stanisław Tym i Henryk Sawka. W przeszłości Szpile zdobyli m.in. Maciej Stuhr, Wojciech Młynarski i Robert Górski.

GDZIE: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, ul. Kozia 11

DO KIEDY: do 24 lutego

ZA ILE: bilet ulgowy – 5 zł, normalny – 9 zł