Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURAMiejscaPolecamySztuki wizualne

Polska bez obrazy

Jak wygląda Polska 100 lat po odzyskaniu niepodległości? To Jarosław Kaczyński samotnie dryfujący na barce. Adam Małysz siedzący obok Krzysztofa Krawczyka pijącego wódkę z Lechem Wałęsą. Wystawę fotokolaży Alicji Białej pt. „Polska’’ można zobaczyć do 22 września w Leica 6×7 Gallery.

Prace składają się z symboli, i motywów budujących tożsamość Polaków. Autorka wykorzystuje wycinki z gazet i rodzinne fotografie. Ojczyzna oczami artystki jest pełna absurdów. Alicja Biała zestawia ze sobą sfery sacrum i profanum: świątynie i budki z kebabami. – Pocięta i poklejona byle jak, na kacu, na kolanie, chaotycznie. I nie wiadomo, jakim cudem jeszcze się trzyma – mówi artystka.

 

fot. Mateusz Grabarczyk

 

Fotokolaże z cyklu „Wycinanki polskie” zostały wykorzystane jako ilustracje w tomiku poezji Marcina Świetlickiego pt. „Polska (wiązanka pieśni patriotycznych)”. Kontynuacją „Wycinanek polskich’’ jest projekt „Polska bez obrazy’’ przygotowany na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Odwołując się do tradycji peregrynacji (uroczystego przewożenia przedmiotów kultu religijnego), artystka zainicjowała podróż swoich prac po całym kraju. Odwiedziły one m.in. Roberta Biedronia, Olgę Tokarczuk i Krystynę Jandę, którzy sfotografowali się z pracami Białej. Efekty projektu można zobaczyć na wystawie.

– Ważne było dla mnie, aby te prace podróżowały, żeby stały się przyczynkiem do rozmów o Polsce, ale też pozwoliły spojrzeć na nas samych z dystansu. Bowiem Polacy, zupełnie niepotrzebnie bardzo drażliwi są na tle własnej polskości. Niech te prace wywołają uśmiech, ewentualnie refleksję – mówi artystka.

 

fot. Mateusz Grabarczyk

 

ALICJA BIAŁA – ilustratorka, graficzka, artystka wizualna. Ukończyła Via University College oraz The Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Obecnie kontynuuje edukację na The Royal College of Art w Londynie. Jej ilustracje publikowane są regularnie m.in. w Danii, Polsce, Niemczech, Chinach i Australii.

 GDZIE: Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro

GODZINY OTWARCIA: poniedziałek-sobota 10-20,

KIEDY: do 22 września

WSTĘP BEZPŁATNY