Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt nowelizacji kodeksu karnego, który ma na celu skuteczniejszą ochronę funkcjonariuszy publicznych, ratowników medycznych oraz osób udzielających pomocy innym. Zgodnie z propozycją, za napaść na takie osoby będą grozić surowsze kary – nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Rząd planuje przyjąć projekt do końca czerwca bieżącego roku.
Jak wynika z informacji zawartej w wykazie prac legislacyjnych rządu, celem nowelizacji Kodeksu karnego jest „wzmocnienie ochrony funkcjonariuszy publicznych oraz osób, które – mimo że nie mają formalnego statusu funkcjonariusza – podejmują działania z narażeniem własnego zdrowia i życia w trosce o porządek publiczny i ratowanie innych osób”.
Projekt przewiduje m.in. zaostrzenie kar za stosowanie przemocy wobec osób objętych ochroną, co – jak podkreśla ministerstwo – ma pełnić funkcję prewencyjną i zniechęcać potencjalnych sprawców do takich działań. Zgodnie z proponowanymi przepisami, za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych lub osób zaangażowanych w akcje ratownicze – szczególnie w sytuacjach bezpośrednio zagrażających życiu lub zdrowiu pokrzywdzonego – grozić będzie kara od 3 miesięcy do nawet 5 lat więzienia.
(za: PAP)