stephan-glauner-QWxcjUzdtdY-unsplash

Szereg polskich miast nie truje już Bałtyku

Miasto Łódź zostało usunięte z listy HELCOM jako jeden z głównych obszarów przyczyniających się do zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego – poinformował urząd miasta. Z grona tzw. „trucicieli” wykreślono również Wrocław oraz kilka miast znajdujących się na Górnym Śląsku.

W opublikowanym oświadczeniu Urząd Miasta Łodzi podkreślił, że jest to duże osiągnięcie w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodno-ściekowej. Sukces ten jest rezultatem wieloletnich inwestycji w nowoczesną infrastrukturę kanalizacyjną oraz rozbudowę oczyszczalni ścieków.

Łódź znajduje się na styku dorzeczy Wisły i Odry. Rzeka Bzura, płynąca przez północną część miasta, uchodzi do Wisły, natomiast pozostałe rzeki z tego regionu trafiają do dorzecza Odry – poprzez Ner i Wartę.

Joanna Łucka z Urzędu Miasta Łodzi poinformowała, że jeszcze pod koniec XX wieku wszystkie ścieki – zarówno przemysłowe, jak i komunalne – trafiały z Łodzi bezpośrednio do rzeki Ner, a następnie przez Wartę i Odrę przedostawały się do Bałtyku. Obecnie sytuacja uległa znaczącej poprawie. Dzięki modernizacji oczyszczalni ścieków, rozbudowie systemu kanalizacyjnego, uszczelnieniu sieci odprowadzającej ścieki oraz działaniom edukacyjnym skierowanym do mieszkańców, wzrosła świadomość ekologiczna i udało się osiągnąć konkretne, pozytywne rezultaty.

(za: PAP)

(fot. Stephan Glauner on Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Podwójna Czułość
Jan Zamoyski współzałożyciel galerii fotografii Czułość w najbliższy weekend zaprezentuje...
Prawicowa prasa zyskuje czytelników
Liderem wzrostu pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy została "Gazeta Polska"....
DuckDuckGo wyszukiwarka przyszłości
Wyszukiwarka DuckDuckGo, która nie śledzi swoich użytkowników zdobywa coraz większą...
Kontakt

PDF – Magazyn studencki Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego ul. Nowy...