andy-holmes-rCbdp8VCYhQ-unsplash

Polska misja w kosmosie

Premier Donald Tusk po spotkaniu z załogą misji Axiom-4 stwierdził, że kosmos staje się przestrzenią, w której obecne będą również polskie ambicje. Dodał, że kosmos przestał być jedynie „grą wyobraźni”.

W ramach misji Axiom-4, która odbędzie się wiosną tego roku, czterech astronautów: Peggy Whitson (USA) – dowódczyni misji, Shubhanshu Shukla (Indie), Tibor Kapu (Węgry) oraz Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska) polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W środę trzej członkowie załogi odwiedzili Polskę, spotykając się m.in. z premierem Tuskiem.

„To jest dla nas prawdziwy przełom” – podkreślił Tusk podczas konferencji. Przypomniał również, że Europejski Bank Inwestycyjny zainwestował 300 mln euro w polski program satelitarny.

„Kto obserwuje wojnę w Ukrainie, ten wie, jak kluczową rolę odgrywają możliwości, które rodzą się w kosmosie – czy to łączność satelitarna, czy operacje bezpośrednio na froncie” – stwierdził premier Donald Tusk. Podkreślił, że to dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych i Europy nadal możemy czuć się bezpiecznie. „To także dlatego, że wolny świat jest tak aktywny i kreatywny, jeśli chodzi o przestrzeń kosmiczną” – dodał.

„Mam nadzieję, że znajdziemy na stałe swoje miejsce w kosmosie długoterminowo i będziemy rośli jako międzynarodowy gracz, kształtujący przyszłość technologiczną Europy. Myślę, że mamy na to potencjał” – zadeklarował Sławosz Uznański-Wiśniewski w środę podczas spotkania w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Polski astronauta podkreślił, że jest technologiem, inżynierem i przez ostatnie 15 lat pracował jako inżynier. „Reprezentuję Polskę, reprezentuję siebie, ale też reprezentuję tysiące inżynierów, którzy pracują (…) latami” – dodał.

(fot. Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Oscarowy zawrót głowy
W Los Angeles po raz 84. zostały wręczone Oscary. Większych...
Studentka UW uratowała euro
Studentka pierwszego roku stosunków międzynarodowych na UW Anna Czepiel zwyciężyła...
Moda, PRL, wielbłądy… i co dalej?
Na czym polega fenomen mody w PRL oraz czym są...
Wschód na wyciągnięcie ręki [Orientalia 2019]

Orientalia powracają do programu Juwenaliów Uniwersytetu Warszawskiego. Miasteczko Wydziału Orientalistycznego...