jonas-leupe-wK-elt11pF0-unsplash

Młodzież nie rozstaje się ze smartfonem

Z badania „Urządzenia mobilne w uczeniu się i nauczaniu” wynika, że 96 proc. nastolatków korzysta ze smartfonów, z czego 93 proc. posiada je na własność. Aż 65 proc. z nich niemal zawsze ma smartfon przy sobie. Uczniowie używają tych urządzeń do zabawy, rozwijania swoich pasji, odrabiania prac domowych oraz w trakcie lekcji.

Raport opracowany przez Centrum Nauki Kopernik opiera się na badaniach przeprowadzonych wśród uczniów w wieku 13-19 lat. Wynika z niego, że urządzenia mobilne są powszechnie używane przez polską młodzież. 96 proc. badanych zadeklarowało, że korzysta ze smartfonów, 79 proc. z laptopów, 48 proc. z konsol do gier, 39 proc. z tabletów, 31 proc. z smartwatchów, a 11 proc. z czytników e-booków. Z komputerów stacjonarnych korzysta 48 proc. uczniów.

Smartfon jest urządzeniem o najbardziej osobistym charakterze – 93 proc. badanych ma go wyłącznie dla siebie. W przypadku laptopów jest to 43 proc., tabletów 36 proc., a komputerów stacjonarnych 35 proc.

Właściciele smartfonów najczęściej przyznają, że „prawie nigdy się z nimi nie rozstają” – 65 proc. z nich wskazuje tę odpowiedź. Częściej dotyczy to starszych badanych (70 proc.) niż młodszych (61 proc.). Z kolei spora grupa użytkowników innych urządzeń mobilnych deklaruje, że korzysta z nich tylko wtedy, gdy jest to konieczne – 31 proc. użytkowników tabletów i 27 proc. właścicieli laptopów. W przypadku komputerów stacjonarnych 32 proc. użytkowników zaznacza, że „zazwyczaj ma go blisko siebie”.

(fot. Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Z Instagrama na papier

„Ta książka to petarda! Kaśka zabije cię miłością!”, „Nieoczywiste, głębokie,...

„Mistrzem Polski jest Legia”

W niedzielę, po meczu z Pogonią Szczecin, Legia Warszawa zdobyła...

„Kongres”, czyli Ari Folman w walcu z Lemem
Długo oczekiwany „Kongres” izraelskiego reżysera Ariego Folmana, twórcy obsypanego nagrodami...
Filozofia kadru
Na pytania dotyczące technicznych, jak i filozoficznych aspektów kadrowania odpowiedzieli:...