chandan-chaurasia-LRtMM-aJX1s-unsplash

Spada poziom rtęci w atmosferze

W ciągu ostatnich dwóch dekad poziom rtęci w atmosferze zmniejszył się aż o 70% – informują naukowcy. Za główną przyczynę tej pozytywnej zmiany uznają ograniczenie emisji przemysłowych.

Badacze z Uniwersytetu w Tiencin podkreślają, że redukcja emisji rtęci związanej z działalnością człowieka przyczyniła się do znacznego spadku jej stężenia w powietrzu.

„Na podstawie czterdziestoletnich obserwacji poziomu rtęci w odległych rejonach świata pokazujemy, że globalne działania zmierzające do zmniejszenia tego zanieczyszczenia przynoszą widoczne rezultaty. Przykładem jest rejon Mount Everestu, gdzie w ostatnich 20 latach zawartość rtęci w atmosferze znacznie się obniżyła” – mówi Yindong Tong, główny autor badań opublikowanych w czasopiśmie ACS ES&T Air.

Naukowcy przypominają, że rtęć trafia do atmosfery głównie poprzez spalanie paliw kopalnych, odpadów oraz w wyniku działalności wydobywczej. Szczególnie niebezpieczna dla zdrowia jest metylortęć – jedna z toksycznych form tego pierwiastka.

Wprowadzone regulacje, takie jak Konwencja z Minamaty, mają na celu ograniczenie emisji rtęci pochodzącej z działalności człowieka. Skuteczność tych działań ocenia się między innymi poprzez pomiar jej poziomu w atmosferze.

Warto dodać, że rtęć w postaci gazowej może być również uwalniana z naturalnych źródeł, takich jak gleba. W kontekście zmian klimatycznych może ona kumulować jeszcze większe ilości tego metalu.

(za: Nauka w Polsce)

(fot. Chandan Chaurasia on Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Gok Wan rozbiera Polki
Każda kobieta codziennie staje przed dylematem, co na siebie włożyć,...
AfryKamera, czyli Afryka z Afryki
Już w ten weekend w kinie Luna będzie można zobaczyć...
UW – lider wśród uczelni wyższych

Uniwersytet Warszawski wciąż na czele. Uczelnia zajęła 1. miejsce w...

Kino w towarzystwie gwiazd

Szykuje się idealne połączenie dla miłośników spędzania czasu na świeżym...