timur-shakerzianov-OZqK0WBQe8U-unsplash

Szkoły w Brandenburgii oferują lekcje języka polskiego

W północno-wschodnich Niemczech, w Brandenburgii, coraz więcej szkół oferuje naukę języka polskiego – informuje niemiecki dziennik Tagesspiegel. Niemniej jednak, ta inicjatywa nie zawsze odpowiada rzeczywistym potrzebom, co krytykuje polityk CDU, Gordon Hoffmann.

W roku szkolnym 2023/24 język polski wprowadzono do programów nauczania w 39 szkołach w Brandenburgii, co stanowi wzrost o sześć placówek w porównaniu do roku poprzedniego. W szkołach publicznych języka polskiego uczyło 42 nauczycieli, a w prywatnych placówkach – 13. Lekcje odbywają się nie tylko w regionach przygranicznych, ale również w innych częściach landu, w tym w stolicy Brandenburgii, Poczdamie.

Zwrócono uwagę na obszar wokół Szczecina, gdzie liczba ofert nauki polskiego jest bardzo ograniczona. W powiecie Uckermark język polski można studiować tylko w Gartz i Schwedt, a także w dwóch prywatnych szkołach. Jest to szczególnie zaskakujące, ponieważ w tej okolicy mieszka wiele rodzin pochodzenia polskiego, które osiedliły się tam, korzystając z niskich cen nieruchomości.

Brakuje lekcji polskiego m.in. w szkole podstawowej w Casekow, gdzie 18 proc. uczniów pochodzi z Polski, oraz w Bruessow, gdzie 7,5 proc. uczniów to dzieci polskich imigrantów.

Gordon Hoffmann, poseł CDU, zaapelował do ministerstwa oświaty, aby dostosowało ofertę nauki polskiego do rzeczywistych potrzeb uczniów pochodzenia polskiego. Polityk podkreślił, że największe zapotrzebowanie na takie lekcje występuje w miejscach, gdzie mieszka najwięcej dzieci polskiego pochodzenia.

Strona polska od lat domaga się zwiększenia dostępności nauki języka polskiego w Niemczech, zarówno w szkołach publicznych, prywatnych, jak i placówkach pozaszkolnych. W Niemczech edukacja znajduje się w gestii władz poszczególnych landów, ale pomimo tego rząd w Berlinie przeznaczył w 2022 roku 5 milionów euro na badanie zapotrzebowania na naukę języka polskiego oraz na tworzenie nowych ofert. Środki te są zarządzane przez Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (KoKoPol) w Marienthal w Saksonii, które wspiera również inicjatywy organizacji polonijnych.

(Fot. Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
,,Żałuję, że Cię znałam”

Film ,,Zanim się pojawiłeś” to przykład nieudanego melodramatu i znanej...

„Ferdydurke” dla dorosłych

Dla trzydziestoletniego Józia Kowalskiego powrót do liceum jest bolesny. Dla...

Festiwal rockowy LemonFestival
Billy Talent, P.O.D. i Gentleman to zagraniczne gwiazdy, które wystąpią...
Oto laureaci Złotych Globów

Filmy „Emilia Perez” w reżyserii Jacquesa Audiarda oraz „Brutalista” Brady’ego...