hal-gatewood-OgvqXGL7XO4-unsplash

Najnowsze badania dot. mikroplastiku

Naukowcy z University of New Mexico Health Sciences w Albuquerque ogłosili niepokojące wyniki swojego badania. Choć jest to badanie wstępne, obejmujące jedynie 40 osób, wyniki zasługują na uwagę. Podczas analizy próbek pobranych z ciał zmarłych, badacze odkryli obecność mikroplastiku w ludzkich organach, takich jak nerki, wątroba i mózg. Co ciekawe, mózg zawierał znacznie więcej tych cząsteczek niż pozostałe organy.

Niestety, wciąż niewiele wiadomo o potencjalnych zagrożeniach związanych z mikroplastikiem. To skomplikowany temat, który wymaga długoterminowych i szczegółowych badań. Dodatkowo, sytuację utrudnia różnorodność tworzyw sztucznych stosowanych w codziennym życiu, które mają różne właściwości fizyczne i chemiczne. Mimo to, pierwsze wyniki już zostały opublikowane.

Zespół badaczy z chińskiego Shandong University przeprowadził eksperymenty na myszach, w których zaobserwowano, że cząstki polistyrenu – jednego z powszechnie stosowanych tworzyw – nie tylko przenikają przez barierę krew-mózg, ale również aktywują komórki mikrogleju, które biorą udział w odpowiedzi odpornościowej, powodując uszkodzenia komórek nerwowych.

Z kolei badacze z Uniwersytetu w Utrechcie przeprowadzili analizę dostępnych badań dotyczących neurotoksycznego wpływu mikroplastiku na różne gatunki oraz wyniki testów in vitro.

„Chociaż zebrane dane są fragmentaryczne, sugerują one, że ekspozycja na mikro- i nanoplastik może prowadzić do stresu oksydacyjnego, co z kolei może powodować uszkodzenia komórek i zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń neuronalnych.”

W odpowiedzi na rosnącą liczbę doniesień o obecności plastikowych cząsteczek w tkankach ludzi i zwierząt, zespół z Korea Research Institute of Bioscience and Biotechnology przeprowadził badania nad biologicznymi skutkami działania nanoplastiku (najmniejszych cząsteczek) polistyrenu na rozwój ośrodkowego układu nerwowego.

Badacze użyli hodowanych w laboratorium komórek macierzystych neuronów oraz myszy, które były narażone na działanie tych cząsteczek podczas rozwoju płodowego. Wyniki pokazały, że podawanie cząsteczek nanoplastiku ciężarnym i karmiącym myszom miało wpływ na skład komórek nerwowych oraz strukturę tkankową mózgu ich potomstwa.

Naukowcy zaobserwowali również uszkodzenia komórek hodowanych in vitro. Dodatkowo wykazali, że nieprawidłowy rozwój mózgu spowodowany wysokimi stężeniami plastikowych cząsteczek prowadził u samic do deficytów neurofizjologicznych i poznawczych.

(fot. Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Stylowy YouTube

Pierwsze wrażenie na temat drugiego człowieka wyrabiamy sobie w ciągu...

Western na śnieżnej pustyni
Nowy film Hansa Pettera Molanda jest niczym western, którego akcja...
Erasmus – ostatni dzwonek!

Już tylko do połowy lutego można złożyć swój wniosek o...

Oiko Petersen "Zobaczyć innego"
W poniedziałek, 4 listopada w klubie Powiększenie odbyło się kolejne...