471257868_1864117707730277_5790258706766621809_n

Zabytkowa kamienica wyburzona

W poniedziałek rano firma J.M. Inwest zniszczyła kamienicę przy ulicy Łuckiej 8 w Warszawie, o czym poinformował stołeczny konserwator zabytków. Roboty rozpoczęły się w sobotę, a na miejscu interweniowała policja. Deweloper zlekceważył decyzje Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz działania konserwatora dotyczące objęcia ochroną zewnętrznych murów budynku.

Jak zaznaczył, „zabytku już nic nie przywróci. Jednak tego typu nielegalne, a wręcz przestępcze działania nie powinny jednak być bezkarne, więc to nie koniec naszych czynności”.

Kamienicę Abrama Włodawera wybudowano w 1878 roku. Budynek przetrwał II wojnę światową oraz Powstanie Warszawskie, stając się najstarszą czynszówką na Woli. W 2012 roku został zwrócony spadkobiercom poprzednich właścicieli i od tego czasu jest w prywatnych rękach.

Jeszcze w latach 90. kamienica została wpisana do rejestru zabytków, co zobowiązywało jej właściciela do dbania o jej stan, zachowania oryginalnych elementów oraz prowadzenia regularnych prac konserwatorskich. W listopadzie bieżącego roku obiekt został jednak wykreślony z rejestru, co wywołało protesty organizacji społecznych, które obawiają się, że może to otworzyć drogę do rozbiórki kamienicy.

(Fot. Facebook/Marcin Dawidowicz)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Nowa wersja Kulki
Mówi o sobie, że debiutowała nieskończoną ilość razy. Najpierw były...
Mimochodem na scenie
Łączy ich teatr - a dzieli wszystko inne. Mimochodem to...
Nie żyje papież Franciszek
Katolicy kończą obchody Wielkanocy smutną wiadomością. Watykan pogrążony jest w...
Powinni tego zabronić!
Ameryka, sylwester 1922 roku. Mimo formalnej prohibicji, alkohol leje się...