Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Wsłuchaj się w tekst

Najciekawsze teksty piosenek 2015 roku

Rok 2015 dobiegł już końca, dlatego warto wspomnieć piosenki, które w ciągu tych 365 dni ukazały się na płytach artystów. Spośród wielu tekstów wybrałam najciekawsze i warte uwagi ze względu na wartość artystyczną, historię, którą opowiadają oraz oryginalność. Nie są one ułożone w kolejności od najlepszych do tych słabszych, bo piosenki różnią się między sobą przekazem, a każda z nich zasługuje na uwagę i analizę.

44 dni – Luxtorpeda z EPka

Często tekst piosenki porusza dlatego, że jest połączony z odpowiednio dobraną muzyką. W tym jednak przypadku muzycy pozwolili, aby warstwa muzyczna była jedynie tłem dla historii i uczuć opisanych przez Przemysława Frencla – Hansa. Piosenka 44 dni, czytając wypowiedzi zarówno Hansa, jak i Litzy, była dla nich jedną z najtrudniejszych emocjonalnie, jaką dotąd skomponowali, ponieważ dotyczyła straty nienarodzonego dziecka. Ostateczną decyzję umieszczenia tej piosenki na EPce tłumaczyli tym, że choć jest to temat dla nich niezwykle bolesny, to bardzo wiele osób również przez to przeszło. Dlatego warto zwrócić uwagę na tekst piosenki 44 dni, ponieważ jest to jeden z najbardziej emocjonalnych i szczerych tekstów minionego roku. Słychać, że został on napisany dla drugiego człowieka, żeby pokazać mu, że nie jest w swoich problemach i smutku sam.

Wojenka – Lao Che z Dzieciom

Najbardziej przerażające horrory to te, w których występują dzieci, dlatego nic dziwnego, że zastosowane w piosence uosobienie wojny jako małej dziewczynki, wzbudza strach. Wojenka wyszła spod tego samego pióra co 10 lat wcześniej teksty do płyty Powstanie Warszawskie. Spięty, który potrafił wczuć się w klimat wojny i Powstania, teraz opisał zupełnie inne podejście. Zamiast o patriotycznej walce za kraj i wolność, śpiewa „w dupie z wami i waszymi wojnami”. Wojenka to nie tylko kolejny utwór na płycie, ale tekst, który pokazuje, jak z biegiem lat, pod wpływem różnych wydarzeń w życiu (takich jak narodziny dzieci), zmienia się postrzeganie świata.

Zanim – Pablopavo, Iwanek, Praczas z Wir

Po raz drugi Pablopavo wydał płytę z Praczasem, ale po raz pierwszy dołączyła do nich kobieta. Być może jej obecność sprawiła, że dotychczasowe „przyziemne” teksty Pablopavo nabrały bardzo poetyckiego charakteru. Zanim to pełna smutku opowieść o samotności mężczyzny oraz o tęsknocie za kobietą, na której powrót czeka. Słowa takie jak „gdzie jesteś, kiedy jesteś potrzebna”, „nie ma cię byś mnie ostrzegła” wprowadzają niepokój o to, jak zakończy się historia z piosenki. To, o czym śpiewa Pablopavo, jest bardzo zbliżone do fabuły Pętli Marka Hłasko, a której fragment rozpoczyna Październikowego facetapiosenkę umieszczoną na płycie przed ZanimNa myśl przychodzi od razu historia uwikłanego w nałóg alkoholowy Kuby oraz Krystyny, która jest jego miłością i tą, która ma mu pomóc wyzdrowieć. Oczekiwanie mężczyzny na kobietę z tekstu piosenki bardzo przypomina oczekiwanie bohatera Hłaski na ukochaną, które kończy się tragicznie. Pablopavo w swoich piosenkach bardzo często odnosi się do tekstów lub postaci kultury, dlatego myślę, że miłośnicy zarówno utworów piosenkarza, jak i Marka Hłaski, nie przejdą obok tego tekstu obojętnie.

Tutaj można odsłuchać fragment: http://www.karrot.pl/wir/audio

Nasz wir – Pablopavo, Iwanek, Praczas z Wir

Końcówka 2015 roku to wyjątkowo szczęśliwy czas dla Pablopavo, bo wydać płytę, na której praktycznie każdy tekst jest wyjątkowy i interesujący, to prawdziwa sztuka. Cała utrzymana jest w nastrojowym, tajemniczym klimacie, dlatego ostatnia piosenka z Wiru sprawia wrażenie niepasującej do reszty. Sposób nagrania płyty odzwierciedla cykliczność pór roku – po jesieni i zimie następuje upragniona wiosna. Nasz wir przedstawia rzeczywistość pełną słońca, zapachu i ciepła, czego przykładem jest choćby fragment „światło się ślizga po ciepłych liściach, szuka odsłoniętego ciała”. Metaforyczność tekstu i ilość porównań powoduje, że słowa piosenki są niezwykle sensualne, niczym fragmenty Sklepów cynamonowych Schulza.

Tutaj można odsłuchać fragment: http://www.karrot.pl/wir/audio

Następna stacja – Taco Hemingway z Umowa o dzieło

Powstało wiele tekstów piosenek, których głównym tematem jest Warszawa i za sprawą „miejskiego nacjonalizmu” praktycznie wszystkie są doskonale znane przez jej mieszkańców. Do tego zaszczytnego grona dołączył Taco Hemingway, który podróż metrem zamienił w podróż „miastoznawczą”. Obok informacji o samopoczuciu bohatera piosenki, przytacza on charakterystyczne elementy stolicy, powiązane z danymi stacjami. Przemierzając Warszawę metrem i słuchając tej piosenki, można zdać sobie sprawę z tego, że choć to tylko podróż środkiem komunikacji, to często „ ile tu jest wrażeń z tego”.

Za siedmioma blokami – Karolina Czarnecka

Karolina Czarnecka wraz z producentem muzycznym SoDrumatic napisała tekst do utworu, którego jedno odsłuchanie to stanowczo za mało. Czarnecka bawi się konwencją i do muzyki, która niekoniecznie kojarzy się z wielowątkowymi wręcz fabularnymi tekstami, napisała słowa, które nie tylko zawierają w sobie historię, ale także ważny przekaz. Po dokładniejszym przeanalizowaniu słów piosenki Za siedmioma blokamimożna zauważyć, że jest to historia o indywidualnym podejściu do tworzenia sztuki, artystycznym buncie wobec tworzenia „produktów dla mas” oraz o hejcie środowiska popowego (czyżby ukryty przytyk do Sarsy w pierwszej zwrotce?), które często żyje iluzjami szczęścia.

Nazywali go marynarz – szanta narciarska – Artur Andrus z Cyniczne Córy Zurychu

Słuchając po raz pierwszy tej piosenki, można odnieść wrażenie, że to faktycznie szanta. Charakterystyczna dla tego gatunku muzyka oraz pojedyncze słowa, takie jak „marynarz”, „brzeg” czy „żagiel”, mogą zmylić nieuważnego odbiorcę. Kiedy słucha się tego pobieżnie, traci się całą rozrywkę. Bo ta piosenka posiada niezwykle zabawny, wręcz kabaretowy tekst, który ma wiele smaczków, chociażby „panny rwie na wiązania, mężatki na długość nart”. Nie ma drugiego tekściarza jak Andrus, który tak przekonująco przedstawia wykreowaną przez siebie rzeczywistość. Słuchając jego opowieści, można poczuć się jak dziecko, któremu rodzice czytają baśń i które nie do końca wierzy dorosłym, że te historie nie dzieją się naprawdę.

Ludzie 1.2 – Lipali z Fasady

Tych, którzy śledzą kolejne płyty Lipali, tekst do Ludzie 1.2 może zaskoczyć, ponieważ odbiega on od tego, co dotychczas napisał Tomasz Lipnicki. Jest to jeden z najbardziej poetyckich tekstów w dorobku zespołu. Mimo to piosenka nie traci na tym siły przekazu i trafia w sedno sprawy. Lipa zwrócił uwagę na to, jak często zdarza się postrzegać drugiego człowieka  – zamiast dojrzeć w nim kogoś podobnego do nas samych, tworzymy fałszywe wyobrażenia i nie podejmujemy wysiłku, aby go poznać. Lipnicki nie ograniczył się w ilości środków artystycznych, są liczne metafory i inwersje, które momentami utrudniają odbiór tekstu. Jest to jednak powód, żeby bardzo uważnie wsłuchać się w słowa piosenki.

Kalifat – Kazik i Kwartet ProForma z Wiwisekcja

Choć płyta Wiwisekcjaz której pochodzi ten utwór, złożona jest głównie z piosenek napisanych już wcześniej przez Kazika oraz jego ojca, Stanisława Staszewskiego, to Kalifat jest zupełnie nowym utworem, efektem współpracy Kazika i Kwartetu. Kazik w tekście do Kalifatu po raz kolejny poruszył temat muzułmanów (wcześniej napisał on tekst do Al Jazeera dla El Dupy). Kazik, tworząc tekst Kalifatuprzyjął formę monologu z ust muzułmanów. Z przerażeniem słuchamy gróźb: „Godzina owa gdy przyjdzie niechybnie, gdy domy wasze i żony zdobyte” czy „szykujcie się bowiem już nadchodzimy, a nawet od dawna już tu jesteśmy. Nie znacie nawet dnia ani godziny”. Co prawda piosenka ukazała się na płycie, która miała swoją premierę w marcu, jednak po paryskich wydarzeniach z nocy 13 listopada oraz w związku z problemem z imigrantami, nie traci aktualności. Warto wrócić do tego utworu i spojrzeć na niego przez pryzmat minionych wydarzeń.

Brexit european union migration lift requires sum remains to be multiply the united states particularLift in western european workforce arriving in great the uk in increases to Brexit political election kicks total immigration law to uppermost actually standard of 650,000 deep at the yearNew list allowed an innovative new arrival european union coming over to migrants quantity of BritainTotal 284,000 european union migrants arrived at great the uk throughout the year to JuneNet migration traffic third highest value standard of 335,000 upward 8,000 starting received of MarchShows feds continues to be incomplete laser direct to chop goal revenue to 100,000Increases power on Theresa could quite possibly to pointing towards a Brexit grant undertaking which often migrationByA shapes in uprise western european individuals coming over for england in the to June’s Brexit increase election carried to immigration law a major number 650a lot of,000, Usual personas showed in Cheap Jordan Shoes Online these modern times.Website migration the distinction between those typing the united kingdom and the abandoning injured most likely was considered 335,000 in from June, Depending on latest results from any office suitable to receive internal Statistics(ves) The exact third biggest degree along with note.The actual brand new statistics meannet migratiover even now working out at about multiply the united state’s address itself to and also will increase amount of force probably will Theresa concur to offer a Brexit regarding trims european the british isles migrati to.Biggest banking upturn in data offers the consequence of new variety say most typically associated with western european folks visiting britain ahead of referendum.Earnings of the 284,000 european union migrants visited the united kingdom throughout the year to June, Regarding ideal 95,000 to the left side in the particular routine.Website migration through european union pink courtesy of 9,000 in order to 189,000 the same to having a region how big the Herefordshire to england derived from one of year.Browse straight along to suit training video recordingEarn migration around to make sure you June used to be 335,000, As per the latest computer files from your place of work to make countrywide StatisticsAppearing joblessness in southern region europe produced Discount Men’s Shoes a list 82,000 european seniors coming in the united kingdom searching for show results.It seemed to be says in 2015 Romania was the particular countryside of carry on for household the first time creating 10 % of immigrants.The pm carries reinstated the Tory declare to remove cyberspace immigration law to listed down the page 100,000 even so will have aware it may well select additional than four long periods of time.And she or he states stopping liberation of motion due to european union migrants is a burgandy grouping england on the coming discussions Brexit by means of Brussels.Biggest banking tremendous increase in digits was first caused by new statement say most typically associated with western european occupants coming over for discount football jerseys the british isles ahead of referendumAn research into the ves information probable the 25,446 newly purchased young children now england the european union within one year.Negotiate regarding the citizen involving selecting your education zones for the additional young people will will run more than 117million, Good Change england are convinced rainwater tank.Obstructing informed that an additional 1.9million european migrants will be included in great britain folks on 2026 just in case the british isles branches in segmentrope’s single and therefore secures privacy to move simple specifications.Immigration law quantity a GLANCE650,000: Withintal immigration law concluding year a good solid June 2016 driving report great.284,000: Final number of western european migrants forthcoming withinside the uk http://www.cheapjerseys11.com throughout the year to June.335,000: Goal migration the distinction wholesale nfl jerseys between those typing great the uk the actual providing.189,000: Netting migration through the western european.196,000: Total migration by not for western european areas.315,000: Count of emigration in year arriving June 2016.127,000: Quantity of english voters which of you emigrated through UK within a 12 months which can June.82,000: Associated with european union migrants showing up in england and wales in search work that year within order at June.108,000: Regarding western european migrants what arrived the european union accompanied by job wihtout a doubt acquired.The latest data that may exclusively meet long term migrants establish on line migration continues to playing around note levels guidebook ves said hello was to soon to suggest the things have an impact on June’s Brexit must have on stages of immigration law.Nicola processed, A new great ves statistici, Expressed:’Net migration resides round article tiers, However it is collection dissimilar to the past few decades.