demonstration-5267931_1920

Protesty w Niemczech

W Niemczech w ostatnim czasie odbywają się masowe protesty po tym, jak konserwatywna partia CDU/CSU nawiązała współpracę ze skrajnie prawicową partią AfD w sprawie ograniczenia imigracji.

Tysiące demonstrantów zebrało się w czwartek pod siedzibą CDU w Berlinie. Protestowali przeciwko konserwatywnym partiom Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CDU/CSU). Stało się to dzień po tym, jak kandydat na kanclerza Friedricha Merz porozumiał się ze skrajnie prawicową Alternatywą dla Niemiec (AfD) w celu przeforsowania projektu legislacji antyimigracyjnej przez Bundestag. Berlińska policja oszacowała, że ​​w siedzibie CDU było około 6 000 osób.

Organizatorzy protestów oskarżają Merza o „uzyskanie społecznej akceptacji ekstremizmu AfD”. Został on skrytykowany przez kanclerza Olafa Scholza z centrolewicowej Partii Socjaldemokratycznej (SPD), partię Zielonych oraz liczne ugrupowania kościelne i społeczeństwo. Ten czyn został uznano jako naruszenie powojennego niemieckiego tabu dotyczącego współpracy z partiami ekstremistycznymi. Do tej pory wszystkie główne partie w Niemczech przestrzegały tego zwyczaju.

Tysiące demonstrantów zebrało się także we wschodnioniemieckim Dreźnie, aby wyrazić swój gniew. Merz przybył do miasta na wiec wyborczy przed zbliżającymi się wyborami w Niemczech zaplanowanymi na 23 lutego. Protestujący maszerowali ulicami miasta, skandując „Wstydź się!” oraz „Friedrich Merz stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa naszej demokracji”.

Ponieważ imigracja i gospodarka są najważniejszymi kwestiami zaprzątającymi umysły wyborców przed nadchodzącymi wyborami, Merz został oskarżony o igranie polityczne z niemiecką demokracją. Jego posunięcie nastąpiło po kolejnym śmiertelnym ataku dokonanym przez osobę, która miała zostać deportowana do Afganistanu, a mimo to pozostała w Niemczech. W piątek Bundestag będzie debatował i głosował nad kolejnym projektem ustawy dotyczącej imigracji. W przeciwieństwie do środowej ustawy, ustawodawstwo, które ma zostać przyjęte w piątek, byłoby prawnie wiążące, choć zanim stanie się prawem, musi zostać zatwierdzone przez izbę wyższą parlamentu, Bundesrat.

fot.pixabay

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Dziś skarpetki w Telewizji – Teatr TV
Dziś, 27 lutego, o 20:30 w TVP1 i TVP HD...
Miesiąc juwenaliów czas zacząć!

Powoli pojawiają się pierwsze zapowiedzi wydziałowych juwenaliów na Uniwersytecie Warszawskim....

Fala zwolnień w „Gazecie Wyborczej"
W związku z finansowymi kłopotami, Agora rozpoczęła grupowe zwolnienia w...
Rue de Paris
Czuliście kiedyś, że powinniście urodzić się w innej epoce, kilkadziesiąt...