Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURA

Kultura i historia pod osłoną nocy — warszawska Noc Muzeów

Ponad 240 instytucji, specjalne linie komunikacji miejskiej, 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości — tak zapowiada się 15. edycja warszawskiej Nocy Muzeów.

Już w najbliższą sobotę, 19 maja, placówki kulturalne (i nie tylko) otworzą dla zwiedzających swoje zwykle niedostępne korytarze. Oprócz wielu muzeów i galerii sztuki, w akcji biorą udział ministerstwa, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, biblioteki, uczelnie, a nawet fabryka czekolady czy metro! W tym roku niestety Sejm i Senat pozostaną niedostępne, mimo że figurują w oficjalnym informatorze Nocy Muzeów. Kancelaria Senatu tłumaczy się przygotowaniami do szczytu NATO, Sejm — przyczynami organizacyjnymi.

Noc Muzeów jest wielkim świętem kultury. Szczególnym powodem do dumy i świętowania jest przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Bohaterami 15. Nocy Muzeów będą wszyscy Polacy, którzy dziś, dzięki zasługom swych przodków, są wolni,
a ich ojczyzna – niepodległa — mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Co warto odwiedzić w tę wyjątkową noc? Oto nasze 10 propozycji!

TOP 5 na mapie każdego turysty

1. Pałac Kultury i Nauki 19.00–01.00

W programie zwiedzania zaplanowano oglądanie wystawy pamiątek PKiN, Salon Wirtualnej Rzeczywistości, czyli atrakcje związane z VR, oraz wspólną zabawę „Gra Pałacowa”, w której zwiedzający będą mogli uczestniczyć w nocnej grze pałacowej.

2. Muzeum Narodowe 19.00–01.00

W stałych wystawach odwiedzający mogą podziwiać między innymi eksponaty sztuki starożytnej, np. egipskiej czy wschodniochrześcijańskiej średniowiecza. Muzeum przygotowało dla najmłodszych odwiedzających „Wieczorynkę w Muzeum”, a dla starszych zwiedzanie muzealnych magazynów i pracowni.

3. Muzeum Żydów Polskich Polin 19:00–01:00

W muzeum przygotowano wystawy, które prezentują 1000 lat historii Żydów polskich. Zwiedzający, dzięki wizycie w muzeum, dowie się jak Żydzi pojawili się w Polsce oraz jak rozwijała się ich kultura. Specjalnie na Noc Muzeów przygotowano zwiedzanie wystawy czasowej „Obcy w domu. Wokół Marca 68.”, wspólne tworzenie upominków w miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” oraz miejsce, w którym będzie można wydrukować swoje zdjęcie z muzeum opublikowane na Instagramie i oznaczone tagiem #polinmuseum.

4. Centrum Nauki Kopernik 20:00–02:00

Na czas Nocy Muzeów, Centrum przygotowało jeszcze więcej atrakcji, które pozwolą odwiedzającym zrozumieć między innymi takie dziedziny jak fizyka, biologia czy chemia. Zwiedzający będą mogli dowiedzieć się na czym polega proces fotosyntezy, przetestować swoją podatność na iluzje optyczne oraz zrobić rysunek lustrzany.

źródło: Centrum Nauki Kopernik, Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

5. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie 19.00–01.00

To muzeum przeznaczone dla fanów fizyki i chemii, ale również dla osób, które chcą lepiej poznać życie dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla – Marii Skłodowskiej-Curie. Z okazji Nocy Muzeów organizowane będą pokazy, takie jak: instalacja ukazująca wykorzystanie radiofarmaceutyków w walce z nowotworami czy glow-box dla dzieci, czyli stanowisko do pracy z izotopami promieniotwórczymi.

TOP 5 dla tych, którzy szukają czegoś innego

1. Fabryka czekolady Wedel 12:00-00:00

Miłośnicy czekolady będą mogli podejrzeć jak przebiega proces tworzenia wedlowskiej czekolady. Na zwiedzających czekać będzie niezwykła galeria rzeźb z czekolady, w której znajduje się m.in. makieta czekoladowego miasta. Wejście do fabryki jest bezpłatne, jednak należy pamiętać o wcześniejszej rezerwacji miejsc.

2. Teatr Polski 23.00–0.30 (I grupa), 0.30–02.00 (II grupa)

Tej nocy bilety na spektakle będą do nabycia w atrakcyjnych cenach. Za darmo natomiast będzie można zwiedzić kulisy teatru — garderoby, magazyn dekoracji, zaplecze sceniczne. Dodatkowo w teatrze organizowane będą warsztaty tańca z Objazdową Akademią Tańca Tradycyjnego, na które obowiązują wcześniejsze zapisy.

3. Muzeum Czar PRL 19:00–01:00

Muzeum stylizowane jest na warszawskie muzeum z czasów PRL. Dzięki eksponatom starsi zwiedzający mogą przenieść się do czasów młodości, młodsi natomiast zobaczy, jakich sprzętów używały w domu ich mamy lub babcie.

źródło: Czar PRL

4. Ośrodek Kultury Muzułmańskiej 18.00–20.45

OKM zaplanował dla odwiedzających harmonogram, w którym przewidziano między innymi zwiedzanie meczetu, wystawę Qur’an czy koncert nasheedów.

5. Polski Czerwony Krzyż 17:30–00:00

Podczas trwania Nocy Muzeów zwiedzający zobaczą, jak pracuje biuro, obejrzą między innymi oryginalne kartoteki więźniów obozów koncentracyjnych i więzień hitlerowskich. Goście będą mogli wypełnić druki poszukiwań, które pozwolą sprawdzi, czy biuro posiada informacje o ich bliskich.

Udział w Nocy Muzeów jest bezpłatny. Warto zaznaczy, że placówki nie będą otwarte przez całą noc. Przed udziałem w wydarzeniu należy sprawdzić dokładny harmonogram poszczególnych miejsc i godziny otwarcia. W przypadku niektórych lokacji będzie konieczna wcześniejsza rezerwacja wejściówek. Przemieszczanie się w trakcie imprezy usprawnią specjalnie zorganizowane linie komunikacji miejskiej, w części obsługiwane przez zabytkowe pojazdy. Punkty informacyjno-prasowe będą działały od 18:00 do 01:00 przy Placu Defilad i przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Powiślu. Szczegółowe informacje na temat akcji można znaleźć na stronie urzędu miasta: www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/.