y-k-bn4Ve3NjQ8g-unsplash

Akademiki w Polsce – ile jest, ilu brakuje?

Z najnowszego raportu ekspertów JLL wynika, że Warszawa boryka się z poważnym deficytem miejsc w akademikach – przy 260 tys. studentów brakuje około 60 tys. miejsc, co czyni stolicę czwartym miastem w Europie o największym niedoborze tego typu zakwaterowania. W skali całej Polski publiczne akademiki oferują zaledwie 115 tys. miejsc, co pokrywa potrzeby jedynie 9 proc. studentów. Aby zaspokoić rosnący popyt, potrzebnych byłoby ponad 400 tys. dodatkowych miejsc w skali kraju.

Różnice w dostępności zakwaterowania dla studentów są wyraźne w zależności od regionu – w Warszawie dostępnych jest jedynie 5 proc. miejsc, podczas gdy w innych ośrodkach akademickich wskaźnik ten sięga 15 proc. Taka sytuacja przyczynia się do rozwoju prywatnych akademików PBSA (purpose-built student accommodation), które oferują nowoczesne warunki, w przeciwieństwie do często przestarzałych i trudno dostępnych akademików publicznych.

W roku akademickim 2023/2024 liczba studentów zagranicznych w Polsce osiągnęła 107 tys., co stanowi 8,6 proc. wszystkich studentów. Prognozy przewidują, że do 2030 roku w polskich uczelniach będzie uczyć się około 1,4 mln osób, co dodatkowo zwiększy presję na rynek zakwaterowania studenckiego. Obecnie w kraju funkcjonuje 13 tys. miejsc w prywatnych akademikach, a kolejne 11,8 tys. jest w budowie.

Na tle innych krajów Polska wypada słabo – na 100 zagranicznych studentów przypada zaledwie 13 miejsc w akademikach, podczas gdy w Wielkiej Brytanii to 75, a w Hiszpanii 47. Dla studentów w Warszawie wybór akademika zamiast prywatnego najmu instytucjonalnego (PRS) oznacza oszczędność nawet 825 zł miesięcznie. W zależności od miasta różnice cenowe sięgają od 5 proc. we Wrocławiu do 28 proc. w stolicy.

(za: Nauka w Polsce)

(fot. Y K on Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Gdzie publiczne rowery wypadły z obiegu?

W wielu regionach Polski rowery publiczne wciąż cieszą się dużym...

Marzec po francusku

Jeżeli język Moliera to dla ciebie niezrozumiały szereg łamańców językowych,...

Wszystko zostaje w rodzinie
Głównego bohatera „Królestwa zwierząt”, Joshuę Cody’ego, poznajemy siedzącego z beznamiętnym...
Włosi o relacji między człowiekiem a naturą

Poruszając uniwersalne wartości filmowcy chcą zmusić widzów do refleksji. Robiąc...