Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURA

Jeden kanał — wiele miejsc

Podróż do innego kraju w ciągu kilku minut i na kilka minut? To, co niektórym może wydawać się niemożliwe, dla twórczyni kanału Globstory stało się stylem życia. Oryginalnego życia wyjątkowej podróżniczki, którym dzieli się za pośrednictwem serwisu YouTube.

Założycielką kanału jest trzydziestotrzyletnia Kaja. Swoją pierwszą daleką podróż odbyła na Islandię wraz z przyjaciółką. Jednak przygodę z tworzeniem filmów zaczęła po podróży do Stambułu w 2014 roku. Początkowo na kanale gościły tematy poświęcone tylko Turcji. W 2018 roku krajów, które odwiedziła, jest znacznie więcej — Hiszpania, Chiny lub Kambodża to zaledwie kilka krajów, o których Kaja opowiada na kanale.

W Hiszpanii vlogerka oprowadza nas po barcelońskich barach serwujących tapas, zabiera do restauracji, gdzie główną atrakcją jest jedzenie w zupełnej ciemności. W tej serii założycielka Globstory opowiada na własnych doświadczeniach jak znaleźć mieszkanie w Barcelonie i jak kosztowne jest tam życie.

W Chinach zabiera nas na lokalny bazar, następnie odbywamy wspólną podróż pociągiem najniższej klasy. Youtuberka zdradza nam, dlaczego według niej Chińczycy czasami zasługują na miano obrzydliwych.

Kambodża oczami założycielki kanału to między innymi opowieść o życiu Pana Pov, który wynajmuje swój dom w ramach ekoturystyki, która ostatnimi czasy zyskuje na popularności. Jest to ruch turystyczny, który promuje ekologie i integracje z przyrodą.

źródło: Globstory/youtube

Pogapmy się na ludzi

To seria, w której youtuberka przez chwilę opowiada o mieszkańcach danego miasta, a następnie — przy muzyce — pokazuje wcześniej zatrzymanych przez nią przechodniów. Często są to osoby niebanalne, które w jakiś sposób wyróżniają się wśród innych miejscowych, np. stylem ubioru, kolorem włosów bądź oryginalną urodą. Wraz z vlogerką gapimy się na ludzi w Kijowie, Bangkoku, Warszawie i wielu innych miastach.

Czy podróże mają jakieś konsekwencje?

W jednym z Q&A autorka kanału mówi o konsekwencjach, które wynikają z ciągłego podróżowania i bycia daleko od bliskich. Ominęło ją wiele uroczystości — śluby, imprezy urodzinowe czy narodziny dzieci przyjaciół. Vlogerka twierdzi, że rozpoczynając intensywne podróżowanie, utraciła też swój ustabilizowany świat i przestała istnieć jej strefa komfortu.

Dlaczego warto podróżować?

Według Kai dzięki podróżowanie daje kilka życiowych lekcji. Podróżowanie może być sposobem na odnalezienie pasji — największą pasją Kai okazało się dokumentowanie, opowiadanie historii danego miejsca lub napotkanego tam człowieka. Drugą lekcją dla niej było nauczenie się samodzielnego myślenia. Na co dzień trudno jest nam przyznać się do niewiedzy, dlatego zazwyczaj przyjmujemy stanowisko innych osób bądź mediów. Potwierdzają to wypowiedziane przez Kaję słowa: „Głupio jest po prostu nie mieć opinii, dlatego mając cały świat do ogarnięcia, nie jesteśmy w stanie znać się bardzo dobrze na wszystkim i wielu przypadkach używamy skrótów myślowych bądź uważamy to samo co większość”. Według niej tylko doświadczając czegoś na własnej skórze, możemy wyrobić sobie stanowisko na dany temat, ponieważ każdy człowiek inaczej odbiera świat. Kolejną rzeczą, której nauczyła się dzięki podróżom jest samodzielność, zaufanie sobie. Odkryła też, że sama jest dla siebie przyjacielem.

Co wyróżnia Globstory na tle innych kanałów podróżniczych w serwisie YouTube? Według mnie atmosfera, jaką tworzy youtuberka. Zapewne w dużej mierze przyczynia się do tego jej charakter, ale jest jeszcze inny czynnik – sposób nagrywania. Vlogerka nagrywa się „z ręki” lub znajduje ustronne miejsce i siada przed obiektywem, co daje wrażenie intymności. Widz może poczuć się jakby rozmawiał z koleżanką, która dzieli się z nim swoimi obserwacjami dotyczącymi danego miejsca.

link do kanału:

https://www.youtube.com/user/HaloTurcjaBLOG