świat-podróż

Obcy język YouTube’a

Zazwyczaj na opanowanie języka obcego potrzeba kilku lat, dlatego warto zacząć już dziś. Przygotowaliśmy dla was subiektywny ranking trzech polskich kanałów poświęconych językom obcym, sprawdzamy, czego można nauczyć się z lekcji na YouTubie.

 

W rankingu analizujemy kanały dotyczące nauki języków obcych, tworzone przez trzy polskie youtuberki (Po Cudzemu, IatlYolo i Madame Polyglot). Trzystopniowej ocenie poddaliśmy wartość merytoryczną kanałów – to, w jakim stopniu każda z youtuberek skupia się na swoim kanale na edukacji odbiorców. Sprawdziliśmy również, jak często na kanałach pojawiają się nowe treści oraz jak ich twórczynie sprawdzają się w roli prezenterek.

 

Po Cudzemu

Arlena Witt, założycielka kanału Po Cudzemu zdecydowanie wyróżnia się wśród nauczycieli angielskiego. W Internecie uczy od trzech lat. Miała być to alternatywa dla lekcji prowadzonych w polskich szkołach publicznych. Jeszcze niedawno Witt sama była nauczycielką w jednej z nich, jednak zdecydowała się odejść. Jak sama mówi, nie podobał jej się sposób nauczania angielskiego. Według niej praca wiązała się z nudnym schematem uczenia oraz dużą ilością dokumentów do wypełniania. Jej kanał jest miejscem, gdzie może uczyć języka na własnych zasadach.

W środowe wieczory na kanale pojawiają się nowe filmy, w których youtuberka wyjaśnia zagadnienia związane z nauką języka angielskiego. Głównie skupia się na wymowie oraz zastosowaniu w wypowiedzi konkretnych słów. Wśród jej filmów próżno szukać zagadnień związanych z gramatyką. Można je za to znaleźć w dwutomowej książce, którą wydała Witt „Grama to nie drama”.

W każdym materiale Witt, tłumacząc dany problem, popiera go przykładem dialogu z filmu czy serialu. Bardzo często są to wstawki z serialu „Przyjaciele”, ponieważ jako nastolatka sama uczyła się z niego języka. Dzięki temu wyszukanie odpowiedniej rozmowy jako przykładu zajmuje jej nie więcej niż kilka minut.

Podsumowanie

Kanał kierowany do osób średnio zaawansowanych w znajomości języka angielskiego.

Jest przeznaczony dla osób, które preferują przekazywanie wiedzy w luźny sposób. Prowadząca łączy humor z nauką, dzięki czemu lekcje – chociaż nierzadko trwające ponad 20 minut – nie są nudne. Dodatkowym aspektem zmniejszającym dystans pomiędzy nią a widzem są krótkie fragmenty, w których youtuberka pokazuje swoje wpadki podczas nagrywania odcinków. Czasami zamiast lekcji angielskiego publikuje vlogi, w których porusza ważne dla niej tematy takie jak ekologia.

Wartość merytoryczna: ♥♥

Częstotliwość publikowania filmów: ♥♥♥

Obycie z kamerą: ♥♥♥

ItalYOLO

Paulina Więzik nagrywanie filmów na YouTubie rozpoczęła ponad rok temu.

ItalYolo to nie tylko nazwa jej kanału, ale również serii, w której uczy słownictwa przydatnego w podstawowych sytuacjach komunikacyjnych za granicą np. podczas wizyty w kawiarni, sklepie czy podczas poruszania się transportem publicznym.

Podczas filmu ekran podzielony jest na dwie części. Na jednej znajduje się youtuberka tłumacząca dane zagadnienie, natomiast na drugiej – wirtualna plansza z zdaniami wyglądająca jak szkolna tablica. Pod koniec nagrania widzowie mają za zadanie przetłumaczyć na włoski na głos zdania objaśnione w odcinku.

Youtuberka zaznajamia swoich odbiorców z kulturą włoską, między innymi pokazując im piękne włoskie krajobrazy, ale przede wszystkim robi to we wspomnianej wcześniej serii. Podczas prezentowania zwrotów w języku włoskim youtuberka opowiada o zwyczajach panujących we Włoszech. I tak widz może dowiedzieć się, że jeśli w kawiarni, zamawiając latte, nie wypowie całej nazwy (cafè latte), dostanie spienione mleko, ponieważ to właśnie oznacza we włoskim to słowo. Na kanale Więzik na własnym przykładzie odpowiada na pytanie, czy warto studiować filologię obcą.

Podsumowanie

Kanał kierowany do osób średnio zaawansowanych w znajomości języka włoskiego.

Filmy trwają około 10-15 minut, jednak widz nie ma poczucia znudzenia, ponieważ kilkakrotnie w trakcie ich trwania pojawiają się przerywniki (zdjęcie youtuberki z muzyką w tle), co odświeża umysł i pozwala na podzielenie materiału.

Wartość merytoryczna: ♥♥♥

Częstotliwość publikowania filmów: ♥♥♥

Obycie z kamerą: ♥♥

Madame Polyglot

Pięć lat temu Sandra Scholz, po kilku latach mieszkania w Niemczech, za namową koleżanki postanowiła założyć kanał na YouTubie poświęcony swojej znajomości języków obcych. Od 2004 roku mieszka w Niemczech, tam studiowała filologie włoską i hiszpańską, natomiast niemiecki jest jej drugim językiem. Dodatkowo posługuje się angielskim. Według niej znajomość tego języka w obecnych czasach jest obowiązkowa, zwłaszcza u młodych ludzi.

Chociaż youtuberka mówi biegle w pięciu językach, to na jej kanale pojawiają się filmy dotyczące głównie języka niemieckiego i samych Niemiec. Widz dowie się między innymi, jakie są najczęściej popełniane błędy w tym języku, jak znaleźć mieszkanie czy pracę w Niemczech.

Wśród publikacji na kanale można znaleźć kilka serii. Między innymi „Wyzwanie Poliglotki”, w której założycielka kanału przez miesiąc wspólnie ze swoimi odbiorcami pracuje nad szlifowaniem wybranego języka. Zarówno ona, jak i widzowie codziennie mają wykonać inne zadanie, które przyczyni się do coraz lepszej znajomości języka.

Podsumowanie

Czas trwania filmów zamieszczanych na kanale waha się między 15 a 30 minutami. Czasami z braku dynamicznych wstawek widz może poczuć znużenie. Można również odnieść wrażenie, że youtuberka nie zawsze przygotowuje sobie scenariusz, ponieważ w jej wypowiedziach pojawiają się liczne zająknięcia. Przekazywana treść staje się chaotyczna i trudna do przyswojenia. Na kanale znajduje się stosunkowo mało filmików poświęconych nauce konkretnego języka, natomiast pojawia się wiele dotyczących metod uczenia się języków obcych, co może być przydatne dla osób, które zaczynają naukę.

Wartość merytoryczna: ♥

Częstotliwość publikowania filmów: ♥♥♥

Obycie z kamerą: ♥

Słodka podróż dookoła świata

Zbliża się prawdziwe święto miłośników słodyczy. Amerykańskie donuty, tureckie baklawy,...

Akcje Facebooka w dół
O niemal 20 procent spadła wartość Facebooka w porównaniu do...
7 grzechów głównych w fotografii: NADMIAR
Siedem spotkań, siedem grzechów i siedem odmiennych spojrzeń na fotografię....
Warszawa szuka nowego szlagieru. Konkurs Muzeum Powstania Warszawskiego
Projekt Warszawiak już niedługo może znaleźć sobie godnego konkurenta w...